23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Sağlık sigortası yaptırırken ÖBYG’ye dikkat!

Sağlık sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir çok önemli nokta var. Bunlardan biri de ÖBYG yani Ömür Boyu Yenileme Garantisi… Sigortalının gelecekte karşılaşabileceği ve tedavi maliyeti yüksek olan her türlü hastalık için edindiği bir güvence olan ömür boyu yenileme garantisini poliçenizde mutlaka olmalı…

2013 yılında Özel Sağlık Sigortası Yönetmeliği’nde bir değişiklik yapılarak,ömür boyu yenileme garantisi ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Buna göre sigorta şirketleri yenileme garantisi olan ürün ile olmayan ürünü ayrı ayrı sunmaya başladı. Aynı uygulama halihazırda tamamlayıcı sağlık sigortaları için de geçerli.Sigorta şirketleri farklı bekleme süreleri ve risk değerlendirmeleri uygulamaları ile bu garantiyi sigortalılarına sağlıyorlar. Yenileme garantisi, sigortalının gelecekte karşılaşabileceği ve tedavi maliyeti yüksek olan her türlü hastalık için edindiği bir güvence. TSS ve ÖSS ürünleri ÖBYG uygulaması olan ve olmayan şeklinde ayrılıyor. Sigorta yaptırırken de buna dikkat etmek büyük bir önem taşıyor. Gelin ÖBYG’nin sağladığı avantajları hep birlikte inceleyelim… 

Sigorta şartları sigortalının aleyhine değiştirilemez

Ömür boyu yenileme garantisine sahip olmanız sağlık hizmeti konusunda birçok avantaja kavuşmanızı sağlar. Sigorta şirketi ÖBYG hakkının olmadığı sigortalılık döneminde mevcut ya da riskli hastalık ve rahatsızlıklarına ek prim, limit veya katılım payı uygulayabilir ya da bunları teminat kapsamı dışında bırakabilir. Ömür yenileme garantisi aldıktan sonra prim dahil olmak üzere sigorta şartları sigortalının aleyhine değiştirilemez. Bu açıdan ömür boyu yenileme garantisi hakkını kazanmak oldukça önemli. 

Ömür boyu yenileme garantisinin avantajları 

– Ömür boyu yenileme garantisi sayesinde sağlık sigortası poliçesi düzenli olarak yenilenmesi durumunda ek prim alınamaz ve teminat kapsamı da daraltılamaz. Bu durum hem sigortalıya hem de sigorta şirketin için avantaj sağlar.

– Ağır maliyetli hastalıklar için muafiyet uygulanmaz, tüm masrafların sigorta şirketin tarafından karşılanır.

– Katılım payı oranı artırılamaz ve teminat limitleri de düşürülemez.

Tekliflerdeki özel şartlar detaylarını inceleyin

Sigorta şirketleri tamamlayıcı (TSS) ve özel sağlık sigortası (ÖSS) ürünlerini ÖBYG uygulaması olan ve olmayan şeklinde ayrı ayrı sunuyor. Bu açıdan ömür boyu yenileme garantisine sahip olmak için öncelikle bu hakkı kapsayan bir poliçe tercih etmek gerekiyor. TSS ve ÖSS özel şartlarında ömür boyu yenileme garantisi kapsamının belirtilmesi zorunludur. Alınan tekliflerde ürünlerin özel şartlarından yenileme garantisi detayları incelenmeli. 

Kaç Yılda Kazanılır?

Ömür boyu yenileme garantisi hakkı kazanmak için gerekli süre, sigorta şirketine göre farklılık gösteriyor. Kimi sigorta şirketleri için bu süre en az 3 yıl olarak belirlenirken kimi sigorta şirketleri için ise bu süre en az 4 yıldır. 

Yaş Sınırı Nedir?

Yaş sınırı, ömür boyu yenileme garantisinde önemli bir kriter. Yaş aralığı da sigorta şirketine göre değişkenlik gösteren bir konu ancak genel olarak yaş sınırının 18-65 yaşları arası olduğu söylenebilir. 

ÖBYG hakkı kazandıktan sonra riskli bir hastalık geçilirse ne olur?

Ömür boyu yenileme garantisi kazandıktan sonra riskli bir hastalık geçirsen bile prim ödemelerin değişmez ve sigorta şirketi hastalık giderlerini karşılar. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER