17 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img

Dünyanın ruh sağlığı bozuldu

AXA’nın son yayınladığı ‘Ruh Sağlığı Raporu 2024’e göre dünyadaki ruh sağlığı durumu endişe yaratıyor. Özellikle çalışan nüfusun ruh sağlığını ve refahını anlamaya odaklanan rapora göre küresel çapta her 4 kişiden 3’ü çalışma ortamı nedeniyle birden fazla ruh sağlığı sorunu yaşıyor.

AXA tarafından uluslararası kamuoyu araştırma şirketi Ipsos’a yaptırılan “Ruh Sağlığı Raporu 2024’ dünyanın ruh sağlığının ne durumda olduğunu ortaya koydu. Rapor, 16 ülkeden 16 bin kişinin katılımı ile hazırlandı. Özellikle çalışan nüfusun ruh sağlığını ve refahını anlamaya odaklanan rapor, her 4 kişiden 3’ünün çalışma ortamı nedeniyle birden fazla ruh sağlığı sorunu yaşadığını ortaya koydu. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 70’i işten kopuk hissettiğini iletti.

İşyerinin desteği çok önemli

Raporda çalışma ortamının özellikle genç nüfusun ruh sağlığına büyük zarar verdiğine dikkat çekildi. Rapora göre çalışana katılımcıların neredeyse dörtte biri (%23) zihinsel sağlık sorunları nedeniyle işten ayrıldığını iletti. 18-44 yaşları arasındakilerin neredeyse üçte ikisi (%62), işverenleri tarafından sağlanan ruh sağlığı bakımı ve desteğinin, iş yerlerinde kalma kararlarında önemli olduğunu belirtti. İşten dolayı ruh sağlığı etkilenen 10 kişiden 4’ü profesyonel yardıma başvurduğunu kaydetti.

  • Her 4 kişiden 3’ü iş nedeniyle yorgunluk, uyku sorunu veya stres yaşıyor.
  • Çalışanların yaklaşık yüzde 23’ü son 12 ay içinde akıl sağlığı sorunları nedeniyle hastalık izni aldı. Bu oran gençler arasında yüzde 38’e kadar çıkıyor.
  • Ruh sağlığı ile mücadele edenlerin sayısı 3 puan artışla yüzde 15’e çıktı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER