4 Aralık 2023, Pazartesi
spot_img

Sabit kıymet sigorta oranlarındaki düşüşler, küresel sigorta fiyatlarına yansıdı

ebru yükselbilgiliMarsh tarafından yayınlanan Küresel Sigorta Sektör Raporuna göre sabit kıymet fiyatlarında devam eden rahatlama nedeniyle 2014 yılı ilk çeyreğinde küresel sigorta fiyatlarında aşağıya doğru bir eğilim görüldü.

Marsh Risk Yönetimi Küresel Sigorta Endeksi üst üste dört çeyrekte gerileyerek 2012 yılının 3. çeyreğinden bu yana en düşük seviyesine indi. Önceki dönemlerdeki yükselen trendin aksine ABD’de fiyatlar nispeten düşüş gösterdi.

Marsh’a göre kapasite fazlalığının yanı sıra önemli bir olayın gerçekleşmemiş olması 2014’ün ilk çeyreğinde tüm önemli bölgelerde sabit kıymet sigorta fiyatlarındaki düşüşü tetikledi. Amerika ve İngiltere’de fiyatlarda sırasıyla %2.5 ve %5 olacak şekilde son 2 buçuk yılın en büyük düşüşü gözlendi.Asya ve Pasifik bölgesinde yaygın olarak ticari işletmelerde gözlenen düşüşler %20’yi bulurken, bazı durumlarda risk boyutlarına da bağlı olarak bu oran %25’e yaklaşıyor. Önemli global bölgeler arasında ortalama sabit kıymet yenileme fiyatında en fazla düşüş %7.6 ile Latin Amerika’da görüldü.

ABD ve Kıta Avrupası sorumluluk fiyatlarında hafif bir artış yaşarken İngiltere, Asya ve Pasifik ile Latin Amerika’da kaydedilen düşüşler ve genel olarak sabit kalan fiyat oranlarıyla sorumluluk sigortaları piyasası, sigorta alıcılarının lehine olan durumunu koruyor.

Marsh Uluslararası Bölüm Lideri David Batchelor “İlk çeyrekte, belirli iş kollarındaki veya gelişmekte olan ülkelerdeki pazar paylarını artırmak isteyen mevcut sektör oyuncularının küresel piyasaya ek kapasite sunduğuna tanık olduk. Ayrıca reasürans piyasasındaki devam eden rekabet, ana piyasalarda fiyatların düşmesini hızlandırdı” açıklamalarında bulundu.

Türkiye’de İlk Çeyrek

Marsh Türkiye Plasman Lideri Ebru Yüksekbilgili ise Türkiye ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Türkiye Sigorta Sektörü 2014  yılı ilk çeyrek sonunda hayat dışı branşlar olarak % 10.3, hayat dahil tüm sektör olarak  %6.1 büyüme kaydetti. Büyümenin geçtiğimiz dönemlere göre azalarak arttığı gözleniyor. Buna en büyük sebep sektör verilerinin önemli bir bölümünü kapsayan otomobil sigortalarındaki küçülme olarak gösterilebilir.

Sabit kıymet branşlarında uluslararası reasürans piyasalarındaki fiyatların düşüş eğilimin Türkiye sigorta pazarında da bir rahatlamaya sebebiyet verdiği görülüyor. Öte yandan riskli bulunan endüstrilerde faaliyet gösteren sigortalıların tesislerindeki güvenlik önlemleri ve  risk yönetim süreçleri teminat verilmeden önce değerlendirilen önemli bir faktör olarak varlığını koruyor.

Şirketler, sorumluluk sigortalarında; özellikle işveren mali mesuliyet branşında ihtiyatlı risk seçme yaklaşımını devam ettiriyorlar. Sorumluluk sigortaları içeriğinde Mesleki Mali Mesuliyet ve Yönetici Sorumluluk sigortalarına ihtiyacında artmış olduğu görülüyor. Büyümedeki yavaşlama ve oto sigortalarındaki artan maliyetlere baskısı ile beraber sektörün karlılık sıkıntısı sigorta şirketlerinin mücadeleye devam ettiği önemli bir konu olarak ilk çeyrekte de kendini gösterdi.”

Marsh raporunun diğer bulguları:

  • Mesleki sorumluluk sigorta piyasası, risklerin niteliğine bağlı olarak Kore, Hindistan, Almanya, Fransa ve Avusturya’da genel olarak sabit kaldı veya %10’a varan bir düşüş sergiledi.
  • Ortak para birimi olarak Euro kullanan ülkeler arasında sadece İtalya ve İspanya’da 2014’ün ilk çeyreğinde finansal kuruluşlara ait teminatlar için  %20’ye varan artış gözlendi.
  • Ülke ekonomileri küresel mali krizlerden yavaş yavaş kurtulurken toplam sigorta bedelleri de mütevazı bir şekilde yükselmeye devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER