22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

Rus turistler için ortak sigorta yasası geliyor

Rusya Maliye Bakanlığı, hükümete sunmak üzere yurtdışına çıkan Rus vatandaşların sigorta kurallarına ilişkin yasa tasarısını hazırladı.

rus turist

Gazetem.ru

Hazırlanan yasa tasarısına göre, sigorta sözleşmelerinin tazminat tutarı 2 milyon rubleden az olamayacak ve ruble kurunun değişmesi sebebiyle bu rakam artabilecek.

Yasa tasarısında, mevcut yasanın seyahat eden Rus vatandaşın sigortasına ilişkin kesin talepler içermediği belirtildi. Birçok ülkeye girişte gereklilik halinde turistin tatil yaptığı ülkede acil tıbbi yardım giderlerini karşılayacak sigortanın zorunlu olması gerekiyor. Sigorta, turist paketine dahil oluyor ve fiyatı 15 bin dolardan başlıyor, fakat bu rakam genelde tıbbi yardım için yetersiz kalıyor.

Maliye Bakanlığı’nın teklif ettiği yasa tasarısında turistlerin sigortalanması için gereken miktarın acil durumlarda vatandaşın yurt dışından Rusya’ya acil olarak getirilmesini de dikkate alarak belirlendiği belirtildi.

Öte yandan, yasa tasarısında sigortanın gönüllü olanlara yapıldığına dikkat çekildi. Ayrıca, tur şirketleri tur satışları sırasında müşterilerinden sigortayı reddetmeleri halinde acil durumlarla ilgili tüm giderleri kendilerinin ödeyeceklerine ilişkin belgeyi imzalamalarını talep ediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER