20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

Risk Yönetimi ve Sigortacılık kitabı yayınlandı

semsiyeSigortacılık alanındaki bilgi birikiminin çoğalmasında en büyük engellerden biri, hiç şüphesiz, sektörün entellektüel alt yapısını oluşturacak akademik yayınların azlığı. Genç Sigortacılar Derneği (GESİD) Ankara ve birçok sektör yöneticisi de bu açığı kapatak için sektörün en kapsamlı eseri olan Risk Yöentimi ve Sigortacılık kitabını yayınladı.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini sigortacılık alanında tamamlamış sınırlı sayıdaki akademisyenden biri olan ve öğrencilik ve ilk çalışma yıllarından bu yana GESİD Ankara üyesi olan Başkent Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Erdem Kırkbeşoğlu, sigortacılık sektöründe bu eksikliğin kapatılması için yaklaşık bir buçuk sene önce önemli bir adım attı ve editörlüğünü üstlendiği “Risk Yönetimi ve Sigortacılık” kitabını bu hafta piyasaya sundu. GESİD ANKARA’nın da katkılarıyla Gazi Kitabevi tarafından basımı gerçekleştirilen kitabın en önemli özelliği, 24 bölümden oluşması ve her bir bölümün sigorta sektörünün önemli isimleri tarafından hazırlanmış olması.

Kitap yazarları arasında Axa Sigorta CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Ererdi, GESİD Ankara YK Başkanı ve Sigortayeri Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Ahmet Yaşar, Sompo Japan Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Uğur Özer, Dubai Starr Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Sedat Özatalay, SEGEM Müdür Yardımcısı Berna Özşar Kumcu, Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Müfettişlerinden Erdoğan Ulusoy, Tercan Tiryaki, Mehmet Kahya ve sigortacılık disiplininin içinden yetişmiş çok sayıda akademisyen yer alıyor. Sektörün duayen isimlerinin, kendi uzmanlık alanlarına giren konuları büyük bir titizlikle hazırladıkları 662 sayfalık büyük boy eserin bir diğer özelliği ise Amerikan ders kitapları formatında hazırlanmış olması. Kitap içerik olarak örnek olay incelemelerine, araştırma problemlerine ve görsel anlatımlara yer veriyor. Ayrıca kitabın renkli kuşe kağıda basılmış ve örnek fotoğraf ve diagramlar bakımından zengin olması, okuyucunun sıkılmasını engelliyor.

Kitabın editörü Yrd.Doç.Dr. Erdem Kırkbeşoğlu, kitaba ilişkin yaptığı açıklamada, sigortacılık mesleğini icra edenlere ve bu alanda akademik eğitim alan öğrencilere eğitim ve öğrenim süreleri boyunca bir rehber kaynak sunmak amacıyla uluslararası kaynakları model alarak bu kitabı hazırladıklarını belirterek, “Bu süreçte hiçbir beklenti içinde olmaksızın gönüllü olarak katkı sağlayan tüm yazarlara ve Başkent Üniversitesi Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü öğretim elemanlarına teşekkür ederiz” dedi. Kitap siparişi için GESİD Ankara ile temasa geçilebilir ya da http://www.gazikitabevi.com.tr adresi ziyaret edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER