5 Aralık 2023, Salı
spot_img

Quick Sigorta’dan acente ve brokerlerine açıklama

Quick Sigorta, Noterler Birliği (TNB) kimlik sorgu web servislerinde 16 Ağustos 2008 tarihinde yaşanan problem nedeniyle tanzim edilemeyen trafik sigortası poliçelerine uygulanan yüzde 5 gecikme zammının iadesine karar verildiğini duyurarak acente ve brokerlerini konunun takibi için uyardı.

Quick Sigorta, bir duyuru yaparak 16 Ağustos 2022 tarihinde Noterler Birliği (TNB) kimlik sorgu web servislerinde yaşanan problem ve SBM servislerindeki yavaşlık nedeniyle tanzim edilemeyen trafik sigortası poliçelerine, yönetmelik gereği otomatik uygulanan yüzde 5 gecikme zammının, poliçe tahsilatı gerçekleştirilen kredi kartlarına iadesine karar verildiğini açıkladı.

Söz konusu iadelerin poliçeye bağlı kredi kartına yapılacağı belirtilen açıklamada “İadelerin sigortalıya ulaştığı takip edilmelidir. Şirketimiz; 958 adet sigortalıya iade işlemini gerçekleştirmiştir. Konu; Sigorta Bilgi Merkezinin de takibinde olup, şirketimiz ve SBM den kaynaklanmayan aksaklık için üzüntülerimizi iletiriz.” ifadeleri kullanıldı.Trafik sigortası sözleşme bitimi itibariyle yenilenmeli 

Açıklamada ayrıca Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları hatırlatılarak “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 7’nci maddesinin birinci fıkrası, ‘Araç işletenleri sigorta sözleşmesini bitim tarihi itibariyle yenilemekle yükümlüdür. Araç işleteninin sigorta sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren yenileme işlemini gerçekleştirmediği her 30 gün için müteakip sigorta sözleşmesinde prim, %50 ile sınırlı olmak üzere % 5 ilave edilerek hesaplanır.’ hükmünü ve aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrası, ‘Araç işleteni sıfatını kazananlar bu sıfatı kazandıkları tarih itibariyle trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Söz konusu tarihten itibaren sigorta sözleşmesi yapma yükümlülüğünün yerine getirilmediği her otuz gün için müteakip sigorta sözleşmesinde prim, primin %50’si ile sınırlı olmak üzere % 5 ilave edilerek hesaplanır.’ hükmünü içermektedir.” notuna yer verildi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER