25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Quick Sigorta 2024’te halka arz olacak

Quick Sigorta’nın halka arzı için çalışmalara başladıklarını belirten Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, “En başından beri kurguladığımız bir modeli hayata geçirmeye çalışıyoruz. MHR GYO’nun arkasından Quick Sigorta da 2024 yılında halka arz olacak” dedi.

ALP SÜER/SİGORTAMEDYA

MHR GYO’nun borsada işlem görmeye başladığı 18 Ekim günü, Borsa İstanbul’daki gong töreninde Maher Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Levent Uluçeçen ve Maher HoldingSigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar ile toplantıya katılan tüm yetkililerin yüzleri gülüyordu. Yaklaşık 1 yıllık zorlu bir sürecin ardından MHR GYO’nun halka arzının başarılı geçmesinin haklı gururunu yaşıyorlardı.Gong töreninde yaptığı konuşmada Uluçeçen asıl bombayı patlattı. MHR GYO’nun başlangıç olduğunu, zamanı geldiğinde tüm şirketleri halka açmayı hedeflediklerini söyledi. Borsa İstanbul’da Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar ile sohbet etme imkânım oldu. Sohbetimizde, MHR GYO’nın, grubun halka açılan ilk şirketi olduğunu hatırlatan Yaşar, “Arkasından Quick Sigorta halka arz olacak. Finansal bir grubuz. En başından beri kurguladığımız bir modeli hayata geçirmeye çalışıyoruz. Henüz daha bunun yüzde 30’unda gerçekleştirdik” dedi.

Corpus Sigorta da sırada

Quick Sigorta’nın halka arzı için çalışmalara başladıklarını belirten Yaşar, şu bilgileri paylaştı: “Bu bir süreç alıyor. MHR GYO’da bu süreç 1 yıla yakındı. Quick Sigorta da bu süreci başlattık. Öncelikle içimizde bir takım çalışmalar yapıyoruz. Arkasından aracı kurumla birlikte yöneteceğimiz çalışmalar olacak. İnşallah 1 yıl sonra hakla arzın gerçekleşmesini bekliyoruz. MHR GYO da bizim bu konuda tecrübemizi artırdı.” 

Sohbetimizde ‘Bina Tamamlama Sigortası’nın da (BTS) önemine dikkat çeken Yaşar, “Bir deprem bölgesinde olan ülkemizin nitelikli konut ihtiyacı var. Nitelikli konut, aynı zamanda sigorta ve finansman ihtiyacını beraberinde getiriyor. MHR GYO şirketimizle birlikte proje geliştireceğiz. Quick Sigorta ve Corpus Sigorta bina tamamlama sigortası, Quick Finansman ise finansman desteği ile bu projelerin arkasında olacak. İnşallah, binlerce konutu ülkemize kazandırmış olacağız” dedi. Kefalet sigortasını sunmaya başladıklarında sektörde ürünü sunan şirketin olmadığını hatırlatan Yaşar, “Ancak bugün 6-7 tane şirket kefalet sigortasını arz ediyor. Bir lider piyasaya önderlik ettiğinde arkasından takipçiler geliyor ve rekabet başlıyor. Bina tamamlama sigortasında diğer şirketlerin de bu alana gireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

‘Sigortalı kentsel dönüşüm’ ile tanışmamıza çok az kaldı

Quick Sigorta olarak, ‘Bina tamamlama sigortası’nı (BTS), 2018 yılında tetiklemeye başladıklarını ifade eden Yaşar, gelinen nokta ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu konuda bir takım mevzuat boşlukları olmakla birlikte bugüne kadar 100’e yakın konut sahibinin, bina tamamlama sigortası ile hem kentsel dönüşüm hem de maketten satışta ev sahibi olmalarını sağladık. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın talepleri ile ihtiyaç duyulan düzenlemeleri SEDDK, Türkiye Sigorta Birliği ile birlikte gerçekleştirdi; sigorta şirketleri ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın görüşlerine sundu. Taslak son halini aldıktan sonra yayımlanacak. Bina tamamlama sigortası, Orta Vadeli Plan’da da yer aldı. Dolayısıyla Maher Holding’in ülke gündemine taşıdığı ‘sigortalı kentsel dönüşüm’ kavramı ile tanışmamıza az bir zaman kaldı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER