20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Özel sağlık sigortalarında yeni dönem yarın başlıyor

saglik_sigortasi23 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme ile özel sağlık sigortalarında prim artışı olmayacak. Şirketler, kişiye özel uygulama yapamayacak.

Özel sağlık sigortalarında yapılan yeni düzenleme 23 Nisan’da başlıyor. Yeni düzenlemeye göre, sigorta şirketleri sağlık sigortalarında, ömür boyu yenileme garantisi olan sigortalarının primlerinde artış yapamayacak ya da ek prim uygulayamayacak.

Hazine, son yıllarda çok fazla şikâyet alan, ömür boyu yenileme garantisini ve yüksek prim, şirketlerin keyfi uygulamaları, sonradan çıkan hastalıkların sigorta kapsamına alınmaması gibi şikâyetleri değerlendirmeye alarak geçtiğimiz Ekim ayında bir genelge yayınlamıştı. Hem bu şikâyetlerin değerlendirilmesi hem de özel sağlık sigortalarına standart getirilmesi amacıyla yeni düzenlemeler içeren genelge 23 Nisan’da yürürlüğe girecek.
Düzenlemeler, özellikle ömür boyu yenileme garantisi ile ilgili değişiklikleri içeriyor. Yenileme garantili sağlık sigortalarında sigorta şirketleri; sigortalının, mevcut hastalıklarına ya da ileride karşılaşılacak risk durumuna göre başta prim olmak üzere özel şartlar belirleyebilecek.

Aynı poliçe ile ömür boyu garanti
Yeni düzenleme ile sigorta şirketleri tüketiciye ömür boyu yenileme garantisi olan ya da olmayan ürünler sunabilecek. Ömür boyu yenileme garantili ürünü seçip yenileme hakkını da elde eden müşterilerin poliçelerinde şirketler değişikliğe gidemeyecek. Ayrıca, sigorta şirketi, yenileme garantisine hak kazanan sigortalının, sonradan ortaya çıkan hastalık ve rahatsızlıklarından ötürü ek prim talep edemeyeceği gibi, sigorta süresi içinde ödenen tazminata bağlı olarak fazladan prim artışına da gidemeyecek. Sağlık sigortası her yıl yenileneceği için şirketler, sigortalıları, ömür boyu yenileme garantisi hakkında her yıl yazılı olarak bilgilendirecek.
Yeni düzenlemeye göre, şirketlerin yaptırdıkları grup sağlık sigortalarında ise ömür boyu yenileme hakkını kazanan kişilerin, çalıştıkları işyerlerinden ayrılması ya da işyerinin yaptığı sağlık sigortası anlaşmasından çıkması halinde; bireysel sigortalılıklarını devam ettirebilecek. Bu durumda sigorta şirketi ya aynı planı ya da buna yakın bir sağlık planını tüketiciye sunacak.

Kimler yararlanabilecek?
23 Nisan’da başlayacak yeni uygulama bu tarihten sonra yeni sigorta yaptıracak olan tüketicileri kapsıyor. Düzenlemeye göre mevcut sigortalılar, bu değişikliklerden yararlanamayacak. Bu sebeple mevcut durumda özel sağlık sigortası bulunanlar ve ömür boyu yenileme garantisini elde etmiş olan sigortalılar mevcut poliçelerinde yazan şartlarla sigortalılıklarını sürdürecek. Ayrıca yeni uygulama çerçevesinde, sağlık sigortasına yönelik özel şartlar, prim tespitine yönelik kriterler, prim artırım ve indirim oranları, poliçenin hangi süreler içinde yenileceği gibi tüm bilgiler poliçede açıkça yazılacak ve sigorta şirketleri bu konularda sigortalıları bilgilendirecek.

Şirketler sağlık raporu isteyebilecek
Yeni uygulamaya göre sigorta şirketleri, primleri belirleyebilmek için SGK ve Sağlık Bakanlığı dâhil sigortalıyı tedavi eden tüm kişi ve kuruluşlardan tüketicinin sağlık geçmişine ilişkin bilgileri isteyebilecek. Şirket bu talebi, sigortalının onayı ile yapacak. Sigortalının onay vermemesi durumunda şirket, sağlık kontrolü isteyecek. Sağlık kontrolünde sigortalının geçmişten gelen hastalığı ortaya çıkar ve tüketicinin bu hastalığını saklama yoluna gittiği tespit edilirse, sağlık kontrolünün bedelini tüketici ödeyecek. Ancak herhangi bir rahatsızlık yoksa sağlık giderini sigorta şirketi karşılayacak.

Yeni düzenlemede neler var?

  • Sigorta şirketleri, bireysel veya grup sigortaları, yenileme garantili ve yenileme garantisiz sigortalar sunabilecek.
  • Tüketici ömür boyu yenileme garantili ürününü seçerse şirketler, primi ve sigortanın şartlarını özel olarak belirleyecek.
  • Yenileme garantisi şirketine göre değişse de 2-3 yıl gibi belli bir süreden sonra başlayacak.
  • Ömür boyu yenileme garantisine hak kazanan sigortalının primi artmayacak.
  • Sonradan çıkacak hastalıklar kapsam dışında tutulamayacak ve ek prim alınamayacak.
  • Şirketler özel sağlık sigortasında kişiye özel uygulama yapamayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER