22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

“Önlem alınırsa kimya fabrikası dahi sigortalanır”

Sigorta şirketlerinin belirttiği şartlara uygun olarak güvenlik önlemleri aldıklarını belirten Delta Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Uçanok, “Sigorta şirketi için risk olan şey, bizim şirketimiz için de tehlikedir. Bu yüzden riskleri olabildiğince azaltmaya çalışıyoruz” dedi.

deltakimya

Arzu Efeoğlu / HAYATIMIZ SİGORTALI

Günümüzde imalat sanayinin en önemli unsurları arasında yer alan endüstriyel boyalar, masa, sandalye, kapı kolu, menfez, stant, park bahçe mobilyaları, çocuk oyun parkları, tarım araç ve gereçleri, elekttrik panoları bisiklet, çit, aksesuar, panel radyatör, mutfak araç ve gereçleri gibi geniş bir kullanım alanına sahip. 1950’li yıllarda üretime toz boyalarla başlayan endüstriyel boya pazarı, son 20 yıllık süreçte teknolojinin de etkisiyle pazarını geliştirmeye ve büyütmeye devam ediyor. 1978 yılında İstanbul’da kurulan Delta Kimya, Türkiye pazarındaki 100’ün üzerinde endüstriyel boya üretimi yapan şirketlerden biri.

Delta Kimya, aldığı önlemler ve risk yönetimi planları sayesinde kurulduğu günden bugüne sigortalı. Ürün gamında solvent bazlı boyalar, UV bazlı serigrafi baskı mürekkepleri, pasta boyaları ve plastisoller gibi kaplama ve boya maddelerini bulunduran şirket, Tuzla’daki üretim tesislerinde güvenli bir şekilde üretime devam ediyor.

Boya maddelerinin üretiminde yanıcı ve parlayıcı nitelikli ham maddelerin büyük bir risk faktörü olduğunu belirten Delta Kimya Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Uçanok, bu maddelerin başında da solvent grubu boyaların geldiğini ve solvent grubu boyaların kullanımı ve depolanmasında çok dikkatli olmak gerektiğini söyledi. Sektörlerinin taşıdığı risklerin bilincinde olduklarını belirten Uçanok, “Gerekli önlemler alındığı takdirde sigortalanamayacak kimya ve endüstri şirketi olduğunu düşünmüyorum” dedi. İncelemeler sırasında bir risk faktörü saptanırsa bunu derhal gidermeye çalıştıklarını da söyleyen Uçanok, “Sonuçta sigorta şirketinin kendisi için risk olan şey, bizim şirketimiz için de tehlikelidir. Bu yüzden riskleri olabildiğince azaltmaya çalışıyoruz” dedi.

Denetlenmeyen işletmeler sigortalanmayan risk oluşturuyor
Acil durum planlarını sürekli gözden geçirdiklerini belirten Uçanok, “Şirket olarak düzenli bir şekilde iş sağlığı ve iş güvenliği ölçümlerimizi, emisyon ölçümlerimizi, makinelerimizin bakım ve onarımlarını yaptırıyoruz. Ayrıca kendimiz ve çalışanlarımız için her zaman mesleki alanda, ilk yardım, yangın konularında eğitimler alıyor ve aldırıyoruz” dedi. Şirketlerinin, Çevre Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve itfaiyenin izin verdiği bölgede bulunduğunu belirten Uçanok, “Şehir içi yerleşim yerlerine yakın nalbur dükkânları, izinli bölgede üretim yapan bir boya fabrikasından çoğu zaman daha tehlikeli. Çünkü içeride stoklanmış olarak, tiner başta olmak üzere yanıcı ve parlayıcı pek çok ürün bulunuyor. Ayrıca merdiven altı tabir ettiğimiz yerlerde halen boya üretimi yapılıyor. Bu yerler denetlenmedikçe sigortalanamayan riskler de varlığını sürdürmeye devam edecek” diye konuştu.

Kurulduğumuz günden bugüne sigortalıyız
Kuruldukları günden bugüne sigortalı bir şirket olduklarını belirten Uçanok, “Şirket olarak poliçe yenileme dönemlerimizde çok dikkatli davranıyoruz. Çeşitli sigorta acentelerinden birçok sigorta firmalarının tekliflerini alarak değerlendirmelerimizi yapıyoruz” dedi. Uçanok, poliçelerini oluştururken faaliyet konularının, kapasitelerinin ve tesislerinin sigorta acenteleri ve firma tarafından özenli bir şekilde değerlendirildiğini ve şirketlerini sigortalatmak istediklerinde bir sorunla karşılaşmadıklarını da sözlerine ekledi.

1 kilogramlık atıklar bile sigortalanmalı
Poliçe yenileme dönemlerinde emtia sigortasından demirbaş sigortalarına, yıldırım, infilak, hırsızlık, sel ve su baskını teminatlarından terör olayları teminatlarına kadar birçok riski güvence altına alan kapsamlı poliçeleri tercih ettiklerini belirten Zeynep Uçanok, “Tüm bunların yanı sıra Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik kapsamı uyarınca mali sorumluluk sigortamızı da yaptırıyoruz. Tesisimizde oluşan atıklar 1 kilogram bile olsa sigortalanıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER