20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Olağanüstü risklere Hazine teminat bulacak

hazinemustesarligiTerör, savaş, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumlar nedeniyle yurt içinden veya uluslararası piyasalardan sigorta veya reasürans teminatı bulunamayan riskler ile nükleer riskler gibi özellik arz eden riskler için Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu Bakan, bir veya birden fazla tüzel kişiyi, olağandışı riskler yönetim merkezi olarak görevlendirebilecek. Risk merkezi görevlendirmesi, resen veya talep üzerine yapılabilecek, olağandışı riskler yönetim merkezi, görevlendirme yazısında belirlenen süre boyunca görev yapacak. Ancak varsa, kalan işlerin tasfiyesi sona erene kadar eşgüdüm ve raporlama görevleri devam edecek. Merkez olarak görevlendirildiği risk grubuna ilişkin teminat sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapacak olan risk merkezi, ihtiyaca göre sigorta veya reasürans havuzu kurmak veya kurulması için gerekli eşgüdümü sağlayacak.

Bir veya birden fazla tüzel kişi, olağandışı riskler yönetim merkezi olarak görevlendirebilecek

Başbakanlık, Hazine Müsteşarlığı’nın Olağandışı Riskler Yönetim Merkezleri Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik, olağandışı riskler yönetim merkezi olarak görevlendirilen tüzel kişilerin çalışma usul ve esaslarını düzenlemeyi amaçlıyor. 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 33/A maddesine dayanılarak hazırlanan yönetmelik, dün itibarıyla yürürlüğe girdi. Buna göre terör, savaş, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumlar nedeniyle yurt içinden veya uluslararası piyasalardan sigorta veya reasürans teminatı bulunamayan riskler ile nükleer riskler gibi özellik arz eden riskler için Bakan, bir veya birden fazla tüzel kişiyi, olağandışı riskler yönetim merkezi olarak görevlendirebilecek. Görevlendirilme, resen veya talep üzerine yapılabilecek. Bakan, risk merkezi görevlendirmesi konusunda Müsteşarlığa yetki verebilecek. Risk merkezi olarak görevlendirilme talebiyle Müsteşarlığa yapılacak yazılı başvuru ekinde, görevlendirme istenilen risklere ilişkin bilgiler, talebin mahiyeti ve gerekçesi, öngörülen çözümler, çalışma süresi, organizasyon yapısı ve çalışma planlarına yer verilecek. Yapılan görevlendirmede, hangi risklere veya risk gruplarına yönelik görevlendirme yapıldığı ve görevlendirme süresi belirtilecek. Aynı risk grupları için birden fazla kişi risk merkezi olarak görevlendirilebilecek.

İhtiyaca göre sigorta havuzu kurabilecek

Yönetmelik ile risk merkezinin temel görevleri belirlendi. Buna göre risk merkezleri, merkez olarak görevlendirildiği risk grubuna ilişkin teminat sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapacak. İhtiyaca göre sigorta veya reasürans havuzu kurmak veya kurulması için gerekli eşgüdümü sağlayacak. Sigorta şirketleri arasında işbirliği yapılmasını sağlamak, oluşturulan havuz, organizasyon veya işbirliği mekanizmasını yürütecek. Gerektiğinde, risk iyileştirme ile ilgili ihtiyaçları belirlemek ve teminat talebinde bulunanların risk iyileştirici faaliyetlerini takip edecek. Risk merkezi olarak yürüttüğü faaliyetlerle ilgili olarak Müsteşarlığa altı aylık dönemler halinde gelişme raporları sunacak. Müsteşarlıkça verilecek benzer görevleri yerine getirecek.

Risk merkezi, görevlendirme yazısında belirlenen süre boyunca görev yapacak. Ancak varsa kalan işlerin tasfiyesi sona erene kadar eşgüdüm ve raporlama görevleri devam edecek. Bakan, performansı yetersiz bulunan risk merkezinin faaliyetini görevlendirme süresinin sonunu beklemeksizin durdurabilecek.haberx

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER