15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Neova’nın 2014 hedefi yüzde 30 büyüme

ozgurkoc Hayat dışı branşın 2013 yılında yakın tarihin en iyi yılını yaşadığını söyleyen Neova Sigorta CEO’su Özgür Koç, Neova’nın aynı yılda üretimini yüzde 96 artırdığını, 2014 hedeflerinin ise yüzde 30 büyüme olduğunu söyledi. Neova Sigorta CEO’su Özgür Koç, halka açık şirketlerin sonuçları ve dokuz aylık finansallar baz alınarak yapılan değerlendirme sonucuna göre, sigorta sektöründe hayat dışı branşın 2013 yılında yakın tarihin en iyi yılını yaşadığını söyledi. Hem üretim artışı hem de teknik sonuçlar açısından trafik branşı hariç hemen her branşta pozitif bir teknik sonuç alındığını açıklayan Koç, “Trafik branşında geçmiş yıllardan gelen problemler devam etmekle birlikte, ortalama yüzde 45 artan prim geliri bu branştaki zararı bir nebze telafi etti” dedi. Neova’nın 2013 yılında hem üretimde hem de karlılıkta atılım yaptığını söyleyen Koç, üretim artışının yüzde 96 ile sektörün 2013 yılındaki en yüksek rakamı olarak kayda geçtiğini söyledi. Şirketin karlılığının da bir önceki yıla göre beş kat artarak 20 milyona dayandığını belirten Koç, “Üretim sıralamasında 19’uncu sıraya yükselen Neova, 900’e yakın acentesi, üç banka kanalı ve binin üzerinde anlaşmalı servisiyle tüm ülke çapında hizmet veren iddialı bir şirket haline geldi” diye konuştu.

2014’e sektörün üzerinde büyüme hedefiyle başladık
2014’ü hem sektör hem şirket açısından değerlendiren Koç, şöyle konuştu: “İlk üç aya baktığımızda trafik branşındaki rekabet tekrar yoğunlaştı. Kaskoda ise yeni araç satışlarındaki yavaşlamanın etkilerini hissediyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu seçim atmosferi ve dünyanın genel ekonomik durumuna bağlı dalgalanmaların, sektörün bir yandan yeni iş üretimini yavaşlatacağını, öte yandan da kur artışına paralel olarak maliyetleri artıracağını düşünürsek, sektör açısından teknik karlılıkta bu yılın 2013 kadar parlak geçmeyeceğini, yatırım gelirlerinin ise daha yüksek olacağını öngörebiliriz. Neova olarak 2014 yılında sektörün ortalamasının üzerinde büyümeyi hedefleyerek başladık. Ancak tabii geçen yılki kadar bir farkla değil. Toplamda yüzde 30 civarında bir büyüme hedefliyoruz.”

“Acentelerimiz verdiğimiz kıymetin karşılığını gösteriyor”
Neova’nın kısa sürede karlılığı yakalaması ve prim üretiminde üst sıralara tırmanıyor olmasını da değerlendiren Koç, birbirine saygılı ve iyi anlaşan bir ekip, dağıtım kanallarıyla kısa zamanda iyi ilişki kurma ve iş yapma kapasitesi ile bunu başardıklarını kaydetti. Neova olarak hiçbir zaman acente komisyonlarını düşürmediklerini belirten Koç, “Aksine zor zamanlarda acentelerimize finansman desteği sağladık. Hatta araba bile verdik, vermeye de devam edeceğiz. Yani acentelerimize kıymet verdik. Onlar da bize bunun karşılığını veriyorlar. Tabii ki bunları yaparken tahsilâttan ve hasar ödeme sürelerinden asla taviz vermedik. Bu sonuçta hem müşterilerimizi hem de dağıtım kanallarımız mutlu ettiğimiz için büyümede ve karlılıkta istediğimiz sonuçları elde ettik” diye konuştu. Geçen sene trafikte büyüme gösterdiklerini hatırlatan Koç, “Keşke geçen sene bir o kadar daha trafik yazsaymışız” dedi. Yakın gelecekte 2013 yılı portföyü kadar verimli bir yıl geçirip geçiremeyeceklerini öngöremediklerini söyleyen Koç, bu yıl trafik branşında daha mütevazı bir büyüme gerçekleştireceklerini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER