18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

AXA Araştırma Fonu’ndan 38 bilimsel araştırma daha destek

axaAXA Grubu’nun bilimsel araştırmalara destek vermek amacıyla kurduğu uluslararası AXA Araştırma Fonu (AXA Research Fund), riskleri anlama ve azaltma hedefi kapsamında 38 yeni bilimsel araştırmaya destek oluyor. Destek olduğu araştırmalar arasında 2013 yılında da 2012’de olduğu gibi Türkiye’den de bir araştırma yer alıyor.

“Bugün yapılan araştırmalar geleceğimizi daha iyi korumamızı sağlayacak” hedefi ile oluşturulan AXA Araştırma Fonu, 2007 yılından itibaren 30 ülkede 227 akademik eğitim kuruluşunda 410 araştırma programına 114 milyon Euro destek sağladı. Fon kapsamında her yıl öncelikli olarak yaşam riski, sosyo-ekonomik riskler ve çevresel riskler konularındaki araştırma projelerine yer veriliyor. Fon, 2013 yılından bugüne kadar 15 ülkede 38 yeni araştırmacının çalışmalarına 12 milyon euro destekte bulunarak çalışmalarına hızla devam ediyor. Yeni araştırmalarda, uçuş güvenliği, hava kirliliği, insan sağlığı, kıyı riskleri, büyük veri yönetimi ve güvenliği, iklim değişikliğinin etkileri gibi konular işleniyor. Projeler, akademik standartlarda zorlu bir değerlendirme sürecinden geçip bilimsel bir komite tarafından seçiliyor. 2013 yılındaki önemli bir yenilik ise fonun yüksek inovasyon potansiyeli taşıyan bilim adamlarını üretime teşvik etmek amacıyla AXA ödüllerini vermeye başlaması oldu.

Riskleri paylaşmak insanları korumada öneml,

AXA Grubu’nun Operasyonlardan sorumlu Başkanı Véronique Weill AXA Araştırma fonu ile ilgili yaptığı açıklamada, riskleri paylaşmanın, insanları korumada çok önemli olduğunu belirtti. Doğa olayları, yaşam süresi, sağlık sorunları, veri yönetimi ve diğer gelişen sorunlar gibi konuların riskleri hakkındaki yapılan araştırmalardan elde edilen bilgileri toplumla paylaşmanın son derece önemli olduğunun da altını çizdi.

2013 yılında Türkiye’den Dr. Azer Kılıç, AXA Doktora Sonrası Araştırma Bursunu almaya hak kazanarak Şubat 2014 itibariyle Koç Üniversitesi Sosyal Politika Merkezi araştırma ekibine doktora sonrası araştırmacı olarak katıldı. 2012 yılında ise şu anda Amsterdam Üniversitesi akademik kadrosunda görev yapan Dr. Cem Çakmaklı, AXA Araştırma Fonu Bursu’nu almaya hak kazanmış ve kendisine 120 bin Euro’luk bir kaynak sağlanmıştı. Fona başvurular her yıl anlaşmalı akademik eğitim kurumları aracılığıyla kabul ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER