15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Münich Re: Dünya, 2013 ü daha az felaket ve hasarla atlattı

semsiyeSel ve kasırga gibi doğal afetler, 2013 yılında, tüm dünyada 20 binin üzerinde ölüme ve 125 milyar doların üzerinde hasara yol açtı. Dünyaca ünlü reasürans şirketi Münich Re’nin dünyaptığı açıklamaya göre, bu rakamlar son on yılın ortalamasının oldukça altında. Münich Re’ye göre, dünya, tarihin belki de en büyük ve geçen yılın en ölümcül felaketi olarak Kasım ayında Filipinler, Çin ve Vietnam’ı vuran Haiyan tayfununu gösterdi. Haiyan felaketinde 6 binin üzerinde insan hayatını kaybederken, Münich Re’nin yıllık doğal felaketler raporunda, gelişmekte olan ülkelerde, insan hayatını korumak için planlamanın ne kadar önemli olduğunun altı çizildi.

Haiyan tayfununun aksine Avrupa’da yılsonunda yaşanan kış fırtınaları ise hazırlık ve iyi bir planlamanın felaketlerin olumsuz sonuçlarını ne kadar minimize ettiğini göstermesi açısından önemli örnekler olarak gösterildi. Münich Re Reasürans’tan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jeworrek de, 2013’te gerçekleşen zararın nispeten düşük olduğunu doğruladı.

Mayıs ve Haziran aylarında Avrupa’yı etkisi altına alan sel felaketi, global ekonomiyi geçen yıl en olumsuz etkileyen olayların başında geldi. Bu felaketler sonucunda, sigorta endüstrisi 3 milyar dolarlık hasar ödemesi yaparken, felaketin global anlamdaki zararı ise 15 milyar doları buldu.

Yaşanan doğal afetler, geçen yıl küresel ekonomiye toplam 125 milyar dolar, sigorta şirketlerine ise 31 milyar dolarlık hasar maliyetine sebep olsa da, bu rakamlar son 10 yılın ortalaması olan 184 milyar dolar ve 56 milyar dolarlık maliyetlere oranla oldukça altında. Rakamlar, sevindirici şekilde, 106 bin kişi ile hayatını kaybeden insanların sayısında da ortalamanın altında kaldı.

Reasürans piyasasında düşük fiyat baskısı

Tüm bunların yanında, sigorta endüstrisi, Kuzey Atlantik’te, 1982 yılından beri ilk defa, ABD’yi vuran bir fırtına ya da hortum felaketi yaşamaması sonucu kar etti.

Munich Re’nin raporunda, fırtına sayısının ortalamanın altında kalması kasırga sayısındaki yüksek tutulan beklentilerin değişmeden kalmasına bağlandı. 2013 yılında doğal felaketlere yüksek ödemeler yapılmaması, reasürörlerin fiyatları belirleme gücünü elinde alırken, sigorta şirketi müşterilerinin düşük fiyat konusunda baskı kurmasını sağlayacak.

Munich Re raporunda ayrıca, şimdilik tahmin etmek için çok erken olsa da, ABD’yi vuran aşırı soğukların, işyerleri ve okulların kapanmasına ve binlerce uçuşun iptal olmasına neden olabileceği ve bunun da milyarlarca dolarlık hasara yol açabileceği belirtiliyor.uk.reuters.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER