24 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

Mehmet Bostan: “BES, hızlı büyümesini sürdürecek”

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin hızlı büyümesini gelecek yıl da sürdüreceğini söyledi.

vakif emeklilik mehmet bostanVakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, 2014 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı ile birlikte gerçekleşen hızlı büyümenin, 2015 yılında ivmesini kaybetmeden devam edeceğini söyledi. Bostan, “Sektörün 2015 yılında daha hareketli olacağını özellikle Vakıf Emeklilik olarak bu enerji ve hıza büyük oranda katkıda bulunacağımızı söyleyebiliriz” dedi.

Henüz pilot uygulama aşamasında olan ‘otomatik katılım’ ile ilgili açıklamalarda bulunarak, devlet katkısı ile katılımcı sayısındaki artışın beklentileri karşılasa da sistemdeki kurumsal katılım seviyesinin düşük olduğunu belirten Bostan, “Hazine, kurumsal katılımı artırmak için otomatik katılımı gündeme getirdi ve çalışmalar halen devam ediyor. Buna göre, işe yeni başlayan çalışanların BES’e otomatik olarak katılımı sağlanacak ancak, sözleşmeyi devam ettirip ettirmemek gönüllü olacak” dedi. Bostan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ciddi anlamda desteklenmesi halinde hem birey hem de sektör için çok olumlu sonuçlar doğuracaktır. İlk aşamada sisteme dâhil olacak yüksek sayıda katılımcı ve fon birikimiyle büyük bir ivme yakalanacağını, sonrasında da sistemin dengeye oturmasını bekliyoruz. Uygulama işverenlere de avantajlar sağlıyor.”

HÜRRİYET

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER