17 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img

Mahkumlar Bir Usta Bin Usta'yla iki milyon düğüm attı

birustabinusta_mahkum1Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde başlatılan halıcılık kursunda mahkumlar iki milyon düğüm atarak 82 halı dokudu.

Kaynak: haberler.com

Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde Bir Usta Bin Usta projesi kapsamında başlatılan Gördes Dokumacılığı kursunda eğitim gören 20 mahkuma törenle sertifika verildi. Manisa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda düzenlenen sertifika törenine Manisa Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, Cumhuriyet Başsavcıvekili Murat Çimen, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, İl Kırsal Turizm Müdürü Nedim Zurnacı, Manisa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İsmet Çelik, Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim Müdürlüğü Uzmanı İlker Demircioğlu ile mahkumlar katıldı.

Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın teknoloji danışmanlığında, Anadolu Sigorta işbirliği ile gerçekleşen Bir Usta Bin Usta projesi kapsamında Gördes Dokumacılığı Kursu Manisa E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’da 6 ay önce başladı. Anadolu’da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi artırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla yürütülen sorumluluk projesi kapsamında ilk defa bir cezaevinde 20 mahkuma eğitim verildi.

birustabinusta_mahkum

Manisa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İsmet Çelik törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz 1986 yılında 400 hükümlüyü ve tutukluyu barındırmak üzere açılmış daha sonra fiziki yapıda yapılan değişiklerle kapasitesi 620’ye çıkarılmıştır. Halen kurumumuzda 21 çocuk, 24 kadın ve 848 yetişkin erkek olmak üzere 893 tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Kurumumuz da bulunan tutuklu ve hükümlülerin, kendilerine verilen cezaların infaz edilmesi onları suça iten etkenlerden arındırma, rehabilite etme, iş ve meslek sahibi olma ve topluma yeniden kazandırma faaliyetlerinin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla, kurumumuzda 1 öğretmen, 1 sosyal çalışmacı, 1 din adamı, ve 5 psikologun içinde bulunduğu değişik meslek gruplarından 246 personel var.”

Çelik, projeden dolayı Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kırsal Turizm Derneği yetkililerini kutlarken, kursu başarıyla tamamlayan tutuklu ve hükümlüleri tebrik etti.

Kırsal Turizm Derneği Başkanı Nedim Zurnacı yaptığı konuşmada Gördes Halısı hakkında bilgi verdi. Bir Usta Bin Usta projesinin amacının kaybolmaya yüz tutan meslekleri ve genel değerlere aktarmak olduğunu belirten Nedim Zurnacı, “Bu mesleği yeniden canlanmasını sağlamak ve ustaların geleceğe taşınmasını hedeflemektedir. Burada 6 aydır devam eden kurs sertifika töreni ile sona ermektedir. Bu kursla 65 sandalye halısı üretilmiştir, 4 seccade türünde halı dokunmuştur. Ayrıca kursiyerlerimizden 13 arkadaşımız kendi istekleriyle kendi gönlünden geçen desenleri halılara işlemiştir” dedi.

Anlamlı bir törende yer aldığını kaydeden İl Mili Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy da şöyle konuştu: “Buradaki hükümlüleri sosyal bir faaliyete katmak ve meslek edindirmek anlamında bir proje düzenlendi. Bizim politikamız herkese her yerde eğitim vermektir. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Cezaevimizde de bu kurs gibi bir çok kurs devam etmektedir.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse ise şunları söyledi: “Bir Usta Bin Usta projesinin anlamlı törenlerinden birini yaşıyoruz. Tam manasıyla sosyal sorumluluk projesi gerçekleşti. Bu kursa katılanlar kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri geleceğe aktaracaklar.”

2010 yılında hayata geçen projeyi ilk kez cezaevinde yaptıklarını belirten Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim Müdürlüğü Uzmanı İlker Demircioğlu, kurs sonunda doğru bir çalışma yaptıklarını dile getirdi. – MANİSA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER