17 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img

Küresel felaketlerin 2015 faturası 85 milyar dolar

Swiss Re’nin yayımladığı son sigma raporuna göre, doğal ve insan kaynaklı felaketlerin 2015 yılında 85 milyar dolar büyüklüğünde ekonomik kayba neden olacağı tahmin ediliyor. Raporda, sigortalı kayıpların sadece 32 milyar dolar olduğu belirtildi.

ALP SÜER / SİGORTAMEDIA

rapor2015 yılında sayıları ve şiddetleri artan küresel felaketlerin bireylere ve ülke ekonomilerine faturası büyüyor. Swiss Re’nin yayımladığı son sigma raporuna göre, doğal ve insan kaynaklı felaketlerin 2015 yılında 85 milyar dolar büyüklüğünde ekonomik kayba neden olacağı tahmin ediliyor. Raporda, sigortalı kayıpların sadece 32 milyar dolar olduğu belirtilirken, sigortalı kayıplar toplam kayıpların yüzde 38’ini oluşturdu. Raporda, 2015’te doğal felaketlerden kaynaklanan sigortalanmış kayıpların 2014’e göre daha düşük, buna karşın insan kaynaklı sigortalanmış kayıpların ise geçen yıla göre daha yüksek olduğu belirtildi.

swiss-re

Ölen sayısı ikiye katlandı

Raporda verilen bilgilere göre, 2015 yılında yaşanan felaketlerde 26 bin insan hayatını kaybetti. Söz konusu felaketlerde ölen sayısı, 2014 yılına göre ikiye katlandı. Bu yıl en büyük sigortalanmış insan kaynaklı felaket ise ‘Çin-Tianjin’deki patlamalar oldu. Söz konusu olay sonucu sigortalanmış hasarın en azından 2 milyar dolar olacağı ileri sürülürken, bunun bugüne kadar Asya’daki en büyük sigortalanmış hasarı (insan kaynaklı) oluşturduğu kaydediliyor.

Bu yılki toplam ekonomik kayıplar, 113 milyar dolar düzeyindeki 2014 yılının ve 192 milyar dolar düzeyindeki, önceki 10 yılın ortalamasının altında bulunuyor. Raporda, söz konusu felaketlerin çok sayıda kurban verdiğini bunun da üzücü olduğunu dile getiren Swiss Re Baş Ekonomisti Kurt Karl, küresel felaketlerden zarar gören yerlerin çok az donanıma sahip ve çok düşük düzeyde sigorta penetrasyonuna sahip olduğu söylüyor.

Nepal’de 6 milyar dolarlık kaybın 160 milyon doları sigortalı

Bu yıl da ekonomik kayıplara yol açan doğal felaketler arasında seller, kasırgalar, depremler, ısı yükselmelerinden kaynaklanan kontrol edilemeyen yangınlar yer alıyor. Sigma’nın raporunda da vurgulandığı gibi sözgelimi nisan ayında Nepal’de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki deprem, yaklaşık 9 bin insanın hayatını kaybetmesine ve yaklaşık 500 bin evin de tahrip olmasına yol açtı. Bu ülkede söz konusu felaket sonucu ekonomik kayıpların 6 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Bunun da sadece yaklaşık 160 milyon dolarlık kısmının sigortalanmış olduğu bunun da temel nedeninin bu ülkedeki düşük sigorta penetrasyonu olduğuna dikkat çekiliyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER