16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Kredi bağlantılı sigorta, tüketicinin izni olmadan yapılamayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yeni Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde tüketicinin izni olmadan sigorta yapılamayacağını belirtti.
banka krediGümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 22 Kasım 2015 tarihinde yürürlüğe girdiğini duyurdu. Yeni yönetmelikle birlikte tüketicilerin korunması amacıyla birçok yeni düzenleme getirildi. Bu düzenlemelerden biri de sigortayla ilgili. Yönetmelikte kredi bağlantılı sigortalarda tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacağı belirtildi.

Yönetmelikte “Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır. Bu sigortanın kredi konusuyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekmektedir. Meblağ sigortalarında, poliçedeki teminat tutarı kalan kredi tutarından yüksek olamayacağı ve sigorta vadesinin kredi vadesinden uzun olamayacağı düzenlenmektedir” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER