16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Koru Mutuel Sigorta, Kooperatif Sigortacılığı konferansı düzenledi

 4Koru Mutuel Sigorta, 24 Nisan 2014 tarihinde Milli Reasürans Salonunda; Yeni Bir Sigortacılık Modeli: Kooperatif Sigortacılığı konferansı düzenledi.

Sigortalılarının aynı zamanda ortağı olduğu öncü yapısıyla çalışmalarına devam eden Koru Mutuel Sigorta, düzenlediği bu konferans ile kooperatif sigortacılığı, karşılıklılık prensibi, sigorta kooperatiflerinin işleyişi ve sürdürülebilirliği, Avrupa ülkelerinde kooperatif sigortacılığı uygulamaları, kooperatif sigortacılığının ülkemizdeki potansiyeli ile ilgili pek çok soruya, konusunda uzman konuşmacılarla cevap aranmaya çalışıldı.

Konferansın ilk oturumunda, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Karasu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi Sayın Yusuf Üstün, kooperatif sigortacılığının Türkiye’de uygulanmasına yasal zemin hazırlayan iki kurumun üst düzey temsilcileri olarak bilgi verdi.Koru Mütüel Sigorta Kooperatifi Genel Müdür Vekili Hüsamettin Doğramacı’nın açılış konuşması ile başlayan konferansta, kooperatif sigortacılığına ilişkin mevzuatın ağırlıklı olarak tartışıldığı ilk oturumun ardından, Türkiye’den ve Dünya’dan sigorta kooperatiflerinin örneklerinin konuşulduğu ikinci oturumla konferans sona erdi.

toplu 1

Hazine Müşteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Karasu, Türkiye’nin mevcut ve gelecek demografik yapısı ile ilgili bilgi vererek, sigorta sektörü önündeki büyük potansiyeli gözler önüne serdi. Müsteşarlığın her yeni sigorta oluşumunu marketteki bir ürün gibi görerek destekleyeceklerini belirten Gökhan Karasu, sigorta kooperatiflerinin öncelikli olarak sigortalılar tarafından benimsenmesiyle kooperatif sigortacılığının yayılacağını söyledi.

Kooperatiflerin ortaklık süreciyle ilgili olarak en büyük sorununun 100 TL’lik ortaklık payı olduğunu vurgulayan Yusuf Üstün geleneksel sigorta şirketleri ile rekabet edilebilir bir fiyatlandırmanın olabilmesi için, ortaklık bedelini 1 TL gibi sembolik bir değere düşürülmesi konusunda Bakanlık düzeyinde çalışmalar yapıldığını söyledi.

Avrupa’da kooperatif sigortacılığının en yetkili organizasyonu, Avrupa Mütüel Sigortacılar ve Sigorta Kooperatifleri Birliği (AMICE) adına, birliğin Genel Sekreteri Gregor Pozniak, Avrupa’da kooperatif sigortacılığı pazarı ve AMICE’ nin üyelik yapısı ile ilgili bilgiler paylaşmıştır. Birinci oturumun son konuşmacısı 2012 yılından bu yana Koru Mütüel Sigorta Genel Müdür Vekilliğini sürdüren Hüsamettin Doğramacı, kuruluş aşamasından bugüne gelinen süreçle ilgili bilgiler vermiş, karşılıklı sigortanın dünyadaki gelişimini gözler önüne sermiştir.

2Konferansın ikinci ve son oturumunda, 2012 yılından bu yana Koru Mutuel Sigorta’nın ortağı olan ve çalışma modelleri ve hizmet verdikleri bölgeye katkıları ile Birleşmiş Milletler tarafından Dünya’ya örnek gösterilen Tire Süt Kooperatifi’nin Başkanı Mahmut Eskiyörük, kooperatifçilik ve Koru Mutuel Sigorta işbirliği hakkında konuştu.

Fransa’da sigorta kooperatifi olarak yolculuğuna başlayıp 11 farklı ülkede yanısıra Türkiye’de faaliyetlerini yürüten, sektörün önemli aktörlerinden biri olan Groupama Sigorta’nın Genel Müdürü Ramazan Ülger, Groupama Sigorta’nın lokal bir kooperatif olarak başlayıp, dünya devi olma süreci hakkında bilgi vermiştir. Belçika’nın en büyük sigorta kooperatiflerinden biri ve aynı zamanda AMICE üyesi olan P & V Group şirketinin Halkla İlişkiler koordinatörü Julien Hayen, Belçika’da sigorta kooperatiflerinin durumu ve şirketi P&V Group’a ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Konferansın son konuşmacısı, Mogens N. Skov, Danimarka’da sigorta kooperatiflerinin  durumu ve önümüzdeki süreçte kooperatifler için nihai çözümler hakkında bilgi verdi.

IMG_0916-001

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER