26 Şubat 2024, Pazartesi
spot_img

Kontra Sigortacı: Yangın yanıyor-2

Merhaba değerli okuyucularımız.

Bizim 2023 Ocak ayında yazıp, sizlerin şubatta okuduğu yazımızda sizlere yangın sigortasında sert bir döneme neden girildiğini anlatmıştık, hemen peşinden de tarihimizin en büyük depremlerini yaşamıştık maalesef.

Yıllardır fiyat artırmayan ve zar zor başabaş sonuçlar yakalayan yangın sigortacıları, yurt dışı piyasalarında reasürans fiyat artışlarının üstüne (DASK hariç)  bir de 6 milyar dolarlık deprem hasarlarını yiyince bizim sertleşecek dediğimiz piyasa, daha da sert hale geldi.

Deprem hasarları piyasayı iyice zora soktu

Öyle bir geldi ki, zaten geçen yılsonunda birçok iyi reasürör Türkiye’den çekilmişken gelen deprem hasarları piyasayı iyice zora soktu. Buna karşılık SEDDK, yıllardır doğru dürüst artırılmayan deprem sigorta bedeli üst limitini 400 milyondan TL’den 2 milyar TL’ye artırarak, özellikle büyük risklerde primlerin artmasını sağlamış oldu. Bu bir miktar da olsa reasürörlerin umutlu olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca piyasada depremden önce artmaya başlamış olan yangın sigortası fiyatlarının iyice artıyor olması da önemli bir gelişme. Zaten yangın branşının büyüme rakamları da bunun bir sonucu.

Ancak bunların hiç biri, bu yıl sonunda yapılacak reasürans yenilemelerindeki şartların ağırlaşmasını engellemeyecektir, ancak bir miktar hafiflemesini sağlayacaktır.

Yangın sigortası yaptırmak iyice zorlaşacak

Özellikle Marmara depreminin beklendiği bölgede iş yazma iştahının azaldığını, riskli sınıflardaki sanayicilerin teminat bulmakta zorlandığını duyuyoruz. Önümüzdeki yıl, ağırlaşan reasürans şartlarıyla bu şikayetler daha da artacaktır.

Yangın sigortası yaptırmak zorlaşacak, pamuk eller cebe girecek, başka çare görünmüyor.

Bu kış her halükârda sert geçecek, sonrası iyi olsun diye temenni edelim.

Bu aylık da bu kadar.

Kalın sağlıcakla…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER