20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

Kokkalas: 2014’te önceliğimiz satışa ve acenteye odaklanmak

kokkalasErgo Sigorta Türkiye CEO’su Theo Kokkalas, bin 328 acenteyi Ergo Sigorta’nın 2013 yılı sonuç değerlendirmesi ve 2014 yılı öngörüleri hakkında bilgilendirdi. 2013 yılında sağlam temeller inşa ettiklerini belirten Kokkalas, başarıyı güvence altına almayı ve karlı bir şekilde büyümeyi hedeflediklerini açıkladı.

Ergo Sigorta Türkiye CEO’su Theo Kokkalas, bin 328 acenteye Ergo Sigorta’nın 2013 yılı sonuç değerlendirmesi ve 2014 yılı öngörülerini içeren bir bilgilendirme mektubu iletti. Kokkalas, acentelere gönderdiği mektubunda 2013 yılının Ergo Sigorta açısından oldukça hareketli geçtiğini ve planlara uygun bir şekilde kapandığını belirtti. 2013’ün ilk yarısında bölge yapılarını ve organizasyonlarını yeniden düzenlediklerini kaydeden Kokkalas, “Bu düzenleme ile bölgelerde bulunan satış dışındaki tüm fonksiyonlarımızı merkezde topladık ve bölgelerdeki yapımızı çok daha yalın ve etkin bir duruma getirdik. Bundan böyle bölgelerimizin tek odak noktasının acentelerimiz olmasını sağladık” dedi.

“Bölge satış ofislerimiz çoğaldı”

Ergo Sigorta bölge ofisi sayının arttığını belirten Kokkalas, ihtiyaç oldukça yine bölge satış ağlarını genişletmeye devam edeceklerini duyurdu. Kokkalas, “Müşteri ve acentelerimize üstün kalitede hizmet sunmayı hedefleyen Teknik Operasyon Merkezi’ni (TOM) kurduk. Acentelerimizi daha yakından dinlemenin yanı sıra, mevcut ihtiyaçlarını (şikâyet, istek, öneri) detaylı ve sistematik bir şekilde analiz etmemize, beklentilerini anlamamıza ve bu doğrultuda hızlıca aksiyon almamıza olanak tanıyan ‘Geribildirim Yönetimi Sistemi’ni hayata geçirdik” dedi.

“Çok sayıda önemli projeye imza attık”

Gelişmiş fiyatlama yöntemleri kullanarak karlılıklarını da iyileştirmeye odaklandıklarını ifade eden Kokkalas, yeni sağlık ve kasko ürünleri oluşturduklarını, emeklilik ve hayat stratejilerini revize ettiklerini belirtti. Kokkalas, şöyle devam etti: “2013 yılının ikinci yarısında verimliliğimizi artırmaya odaklanarak, trafik branşı başta olmak üzere yürütülen dava muallak çalışması gibi, karlı bir şirket olmamıza katkıda bulunacak çok sayıda önemli projeye imza attık. Dava muallak çalışması; en basit haliyle, finansal ihtiyatlılık prensibi doğrultusunda gelecekteki olası hasarlara karşılık olarak bugünden ayırdığımız finansal yedeklerimiz olan, teknik rezervlerimizi güçlendirmemiz için gerekli bilgiyi sağlaması adına özellikle önemli bir çalışmaydı” dedi.

Mali rezervler 120 milyon TL civarında güçlendi

Şirketin finansal sağlamlığın en temel göstergelerinden biri olan mali rezervlerini 120 milyon TL civarında güçlendirdiğini açıklayan Kokkalas, bu sayede hem Türk sigorta sektöründe en yüksek prim oranına (yüzde 200) ulaştıklarını hem de ERGO Insurance Grubu’nun yüksek beklentilerini karşılayacak seviyeye geldiklerini belirtti. Kokkalas, şöyle devam etti: “Rezervlerimizi güçlendirmemiz, geçmiş dönemden gelen hasarların etkisi ile de beraber, 2013 yılı kar/zarar tablomuzu ve finansal sonuçlarımızı negatif etkiledi ve yılsonu itibarıyla 126 milyon TL bilanço zararına sebep oldu. Bu sonucun teknik açıdan beklenen bir durum olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca, 2013 yılında hissedarlarımızdan aldığımız 171 milyon TL sermaye desteği, bu zararı karşılamak için fazlasıyla yeterliydi ve sermaye yeterlilik oranımızın yüzde 134 olmasını sağladı. Böylelikle bizi çok daha sağlam bir noktaya getirdi.”

2014 yılında da şirket kâr edebilir

Bu yıl olağanüstü bir durum olmaması halinde, şirketin kara geçeceğini ifade eden Kokkalas, bunun pazardaki rekabet gücülerine büyük bir katkısı olacağını söyledi. Amaçlarının bu başarıyı güvence altına almak ve karlı bir şekilde büyümek olduğunu açıklayan Kokkalas, “Operasyonel anlamda şirketimizin geleceği açısından önemli pek çok değişikliği hayata geçirdik ve bu yolda ilerlemeye devam ediyoruz. Satış ve pazarlama faaliyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor ve 2014 yılındaki en önemli önceliğimiz sadece satış ekiplerimiz için değil, tüm organizasyon olarak çok daha ‘satış’ ve ‘acente’ odaklı olmak. Yaptığımız her işin, attığımız her adımın ve aldığımız her kararın satış organizasyonumuza etkisini düşünerek hareket edeceğiz” dedi. Sürdürülebilir karlılık ile büyüyen, Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden birisi olmayı hedeflediklerini belirten Kokkalas son olarak, “Hedeflerimize ulaşacağımıza tüm kalbimle inandığımın altını çizmek isterim” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER