16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Kırım’da zorunlu sağlık sigortası reformu

kirimKırım’da yaşanan siyasi değişikliklerden sonra Rusya Federasyonu mevzuatına geçiş yapıldığından dolayı sağlık alanında da reformlar öngörülüyor.

Kırım Sağlık Bakanlığı öngörülen değişiklikler neticesinde bir bildiri yayınladı. Bakanlığın yayınladığı bildiride, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Kırım’da zorunlu sağlık sigortası sisteminin uygulanacağı ve sağlık finansmanlarının, zorunlu sağlık sigortası fonundan sağlanacağı söylendi.

Zorunlu Sağlık Sigortası Federal Fonu Başkanı Natalya Stadçenko, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kırım’da zorunlu sağlık sigorta sistemin uygulanması, sigortası olan kişiye ücretsiz tedavi garantisini sağlar ve tedavi kalitesini daha yüksek seviyeye çıkarır. Bizim amacımız, sağlık kuruluşları için mümkün olduğunca konforlu bir şekilde zorunlu sigorta sisteminin uygulanmasını sağlamak.” Stadçenko, ayrıca Akmescit’teki hastaneleri gezip çalışma şartlarını öğrendi.

Kırım’da zorunlu sağlık sigorta sistemi uygulaması için Zorunlu Sağlık Sigortası Bölge Fonunu oluşturma çalışmaları halen devam ediyor.

KIRIM HABER AJANSI (QHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER