20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Kimya sanayicileri sigorta sorununa çözüm istedi

kimyaSektörün taşıdığı risklerden dolayı sigorta firmalarının poliçe düzenleme konusunda isteksiz davranmalarından yakınan boya ve kimya sanayicileri, sigorta konusunda yaşadıkları sıkıntılara çözüm istedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) yapılan açıklamaya göre, kimya sektörünün temsilcileri, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar başkanlığında Ankara’da toplandı.
Başta sigorta, ÖTV ve teminat mektubu konuları olmak üzere, sektörün gündemindeki sorunların ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı toplantının açılışında konuşan Yorgancılar, taşın altına elini koyan ve canı yanan kesim olan sanayicilerin böyle bir platformda bir araya gelerek, tüm meselelerini tartışabilmelerinin önemine işaret etti. Sektörün taşıdığı risklerden dolayı sigorta firmalarının poliçe düzenleme konusunda isteksiz davranmalarından yakınan boya ve kimya sanayicileri, sigorta firmalarının risk analizi yapmak için hiçbir uzman göndermediğini belirtti.

“Zorunlu sigorta kapsamına alınsın”
TOBB Türkiye Kimya Sanayi Sektör Meclisi Başkanı Timur Erk, sigorta sorununa çözüm bulunana kadar ya bu firmaların durumunun zorunlu sigorta kapsamına alınmasını ya da kamu bankalarına ait sigorta firmaları tarafından sigortalanmalarını önerdi.

Olağandışı riskler yönetim merkezi oluşturulabilir
Hazine Müşteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç de 2012′de Sigortacılık Kanunu’nda yapılan değişiklikle, teminat bulunamayan riskler konusunda olağandışı riskler yönetim merkezi oluşturulabileceğini ve Hazine Müsteşarlığı olarak sorunu çözmeye talip olacak sektörel girişimleri destekleyeceklerini ifade etti. Genç, “Risk inceleme uzmanı talep eden her firmaya, bir uzmanın gönderilmesi lazım. Hiç adam göndermeden sigortalanıp sigortalanamayacağını bilemezsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Risk kabul politikaları değişebilir
Türkiye Sigorta Birliği Koordinatörü Alper Tan ise sigorta şirketlerinin karlı görmedikleri işlere temkinli yaklaştıklarını belirtirken, sigortacılık sektöründe 2014 yılında daha pozitif gelişmeler beklendiğini, bu durumun sigorta şirketlerinin risk kabul politikalarını değiştirmesi için bir şans yaratacağını ifade etti. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da sigorta meselesinin Kocaeli’deki sanayiciler için de ciddi bir sorun olduğuna değinerek, imalat sektörünün önemi üzerinde durdu. ÖTV konusunda yaşanan sıkıntıların üretimin önünde ciddi bir engel oluşturduğunu vurgulayan sektör temsilcileri, teminat mektubu miktarlarının da düşürülmesini istedi.

Endüstriyel kazaların önlenmesine yönelik yönetmelik
Toplantıda ayrıca, Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik (SEVESO Yönetmeliği) ile ilgili de değerlendirmelerde bulunuldu. 2012 yılına kadar yayınlanması gereken güvenlik raporu hazırlama rehberine ilişkin doküman yayımlanamadığı için yönetmeliğin uygulama süresinin 1 Ocak 2014′e uzatıldığını hatırlatan sektör temsilcileri, sektörün güvenlik raporu detaylarına ilişkin tebliği beklediğini vurguladılar. Kimya Sektör Meclisi üyeleri, yönetmelikle, hazırlıklarını tamamlayamamış firmalara faaliyetlerini durdurma-kapatma cezaları öngörülmesinin “kabul edilemez olduğunu” belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının rehberi yayınlamasından sonra yürürlüğe girmek üzere en az 2 yıl erteleme talebinde bulundu. antalyamanset.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER