20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

‘Kaza aracısı’ için yasal tedbir yolda

trafik sigortasiTrafik kazalarında sakat kalan veya hayatını kaybedenler adına dava açarak para kazanan ‘aracı’ların işi yeni düzenleme ile zorlaşacak.

AYFER YILDIZ / MİLLİYET

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile trafik kazalarında yaralanan, sakat kalan veya hayatını kaybedenlere ödenecek tazminatlara yeni bir düzenleme gelecek. Bilindiği gibi, adına ‘aracı’ denen ve kazalarda yaralanan, sakat kalan veya hayatını kaybedenlerin üzerinden para kazanan bu kişiler sigorta sektörünün en büyük sorunlarından biri.
Acil servislerde, mezarlıklarda kazalarla ilgili bilgi alarak mağdurlardan vekalet alarak sigorta şirketlerine dava açan bu kişiler, kanunu olmayan ve yönetmeliklerle yönetilen sigorta sektöründeki bu boşluktan yararlanıyordu.
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Hazine ile iletişime geçen sigorta şirketlerinin çabaları sonuç verecek gibi görünüyor. Karayolları Trafik Kanunu ile kazalarda yaralanan, sakat kalan veya hayatını kaybeden kişilere ödenecek tazminatın hesaplanmasına bir standart getirilecek.

musaulkenBPoliçeler ucuzlayabilir
Sektörde, ‘aracı’ların taziye çadırları kurduğu bile konuşulurken, dava sonucunda ‘aracı’nın sigorta şirketinden alınan tazminatın çok azını mağdura ödediği belirtiliyor.

Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, trafik sigortalarında bedeni zararların hesaplanmasının destekten yoksun kalma adı altında yapıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Ancak, her bilirkişinin hesabı farklı oluyor. İki ayrı mahkemeden iki ayrı tazminat çıkabiliyor. Sektör olarak bu hesaplamaların belli bir formülü olsun istiyoruz ki ona göre, fiyatlarımızı ayarlayalım. Bu konuda bir düzenleme bekliyoruz.”

Ülken, trafik sigortalarında bedeni zararlara yönelik yapılacak düzenlemenin poliçe fiyatlarını da aşağı çekebileceğini belirtti.

‘Mağdura ödensin’
Adına ‘aracı’ denen kişilerin kaza geçirenlere veya hayatını kaybedenlerin mirasçılarına ulaşarak daha fazla tazminat için sigorta şirketine yeniden dava açtığını hatırlatan Musa Ülken, “Biz parayı mahkemeye gitmeden, aracılar olmadan mağdura ödemek istiyoruz. İlk başvurunun mahkemeye değil, sigorta şirketine yapılması yönünde beklentimiz var” diye konuştu.

Araç sahİplerİ hasarı kendİ şİrketİnden alacak

Trafik sigortalarında hasar ödemesinde yaşanan sorunları gidermek için harekete geçen Sigorta Şirketleri Birliği, Hazine ile yaptığı çalışmalar sonunda ‘doğrudan tazmin sistemi’ni devreye alacak. Buna göre, trafik kazalarında zarar gören araç sahipleri, artık hasar alabilmek için karşı tarafın sigorta şirketine başvurmak yerine, hasarı kendi şirketinden alacak.
Musa Ülken, doğrudan tazmin sisteminin müşteri memnuniyetini artıracak bir uygulama olacağını belirtti.

‘2014 yılını iyi bir bilanço ile kapatmak istiyoruz’

Anadolu Sigorta, 2013 yılında prim üretimini bir önceki yıla göre yüzde 23 oranında artırarak 2.7 milyar TL’ye yükseltti. “Başarılı bir yılı geride bıraktık” diyen Musa Ülken, 2014 yılını da iyi bir bilanço ile kapatmayı planladıklarını söyledi. Ülken, “Birincilik, ikincilik bizim için önemli değil. Biz 89 yıldır bu ülkenin vatandaşlarına hizmet veriyoruz. Türkiye’nin her yerine poliçe satıyoruz” dedi.

2014 yılının kolay bir yıl olmayacağını ifade eden Musa Ülken, yılın ikinci yarısında ekonominin hareketlenmesini beklediklerini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER