19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Kayıp ya da çalıntı mobil cihazlar veri felaketine yol açabilir

oracle“Kayıp/ Çalıntı Mobil Cihazlar Veri Felaketine Yol Açabilir Mi?” araştırmasıyla genç çalışanların mobil cihazları konusunda dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Oracle, işletmelerin veri merkezlerinden cihazlara kadar süreçleri güvenlik altına almaları konusunda uyarıyor.

Oracle’ın yeni araştırması, yöneticilerin izinleri olarak veya izinleri olmaksızın, genç çalışanların mobil cihazları ile iş veri ve uygulamalarına ulaşmak için birçok uygulama kullandıklarını vurguluyor. Aynı zamanda genç nüfusun daha sık olarak mobil cihazlarını kaybettikleri ve çaldırdıkları gözlemleniyor. Genç nesil mobil kullanıcıların hızla artması nedeniyle, Oracle işletmelerin veri merkezlerinden cihazlara kadar süreçleri güvenlik altına almaları konusunda uyarıyor.

16-24 yaş arası çalışanların çoğunluğu mobil cihazını kaybediyor

“Kayıp/ Çalıntı Mobil Cihazlar Veri Felaketine Yol Açabilir Mi?” araştırmasından elde edilen bazı bulgular, 16-24 yaş arası çalışanların yüzde 71’nin iş uygulamalarını mobil cihazlarında kullandıklarını, yüzde 73’ünün en az bir kez mobil cihazını kaybettiğini, yüzde 52’sinin en az bir kez çaldırdığını belirtiyor. Buna karşılık 45-54 yaş arası çalışanlarda cihazın çalınma oranı yüzde 20, kaybolma oranı ise yüzde 36. İşletme açısından bakıldığında sadece yüzde 24 oranında mobil cihazın desteklendiği görülüyor.

Suhas-UliyarOracle, MAM uygulamalarının kullanılmasını öneriyor

Oracle Mobil Stratejiler Başkan Yardımcısı ve Ürün Yöneticisi Suhas Uliyar, konunun çözümü için mobil çalışmayı sınırlamanın çözüm olmadığını, bu nedenle çevik bir güvenlik platformunu devreye alınmasının performans açısından çok daha verimli olduğunu belirtiyor. Uliyar, Oracle olarak işletmelerin BT ve mobil uygulama yönetimi (mobile application management -MAM) ile güvenli bir şekilde veriye kontrollü erişim sağlanması için MAM uygulamalarının kullanılmasını öneriyor.

Censuswide tarafından Oracle adına yapılan araştırmaya 500 kişi Kuzey Amerika, 500 kişi EMEA Bölgesi ve 500 kişi APAC Bölgesi olmak üzere global firmalarda çalışan bin 500 profesyonel katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER