8 Aralık 2023, Cuma
spot_img

Kar yağışının Manisa'lı çiftçilere verdiği zarar belirlendi

Manisa Merkez ve ilçelerinde 30-31 Aralık 2014 tarihleri arasında meydana gelen yoğun kar yağışı nedeni ile zarara uğrayan çiftçilerin hasar tespit çalışmaları tamamlandı.

kar-yagisinin-ciftcilere-verdigi-zarar

Akhisar’ın Çamönü Mahallesi’ni ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi köylülerden hasar hakkında bilgi alarak, zarara uğrayan sera ve Zeytinlik sahalarını yerinde inceledi. İl genelinde 2 gün boyunca etkili olan yoğun kar yağışının Şehzadeler ve Yunusemre, Akhisar, Kırkağaç, Turgutlu, Ahmetli ve Köprübaşı ilçelerinde hasara yol açtığını açıklayan İl Müdürü Çebi, “Başta Zeytinlik alanları olmak üzere, örtü altı, sera, broyler ve yumurta tavukçuluğu yetiştiriciliği yapılan kümes ve barınaklarda hasar meydana gelmiştir.” dedi.

İl genelinde yaklaşık 5 bin çiftçinin zarara uğradığını ifade eden Çebi, “İl Müdürlüğümüzce yapılan hasar tespit çalışmaları neticesinde, 50 bin 550 dekar Zeytinlik, 860 dekar sera ve örtü altı alan, broyler ve yumurta tavukçuluğu yetiştiriciliği yapılan kümes ve barınaklarda ise 4 bin adet yumurta tavuğu ile 233 bin 840 adet etlik piliç kar yağışı nedeni ile zarar görmüştür. Zarar oranları yüzde 10 ile yüzde 100 arasında değişmektedir” diye konuştu.

Çebi, dünyanın birçok yerinde bu tür yağışlardan doğan mağduriyetlerin söz konusu olduğunu kaydederek, “Bu tür doğal afetleri engellemek mümkün değildir. Ancak gerekli tedbirleri alıp, riskleri en aza indirgemek mümkündür. Kar yağışı ve su baskınları neticesinde meydana gelen zararlar sigorta kapsamında değerlendirilmektedir. Bundan dolayı mağdur olan sigortalı çiftçilerimizin zararları TARSİM eksperleri tarafından yapılan incelemeler neticesinde TARSİM tarafından karşılanacaktır. Ayrıca zarara uğrayan çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan zirai kredileri de 1 yıl ertelenecektir. Bu tür afetlerden zarar gören çiftçilerimizi, ürünlerini sigorta yaptırmaları hususunda her daim uyarıyoruz. Tabi burada önemli olan husus zarara uğramadan önce önlem alıp sigorta yaptırmaktır. Bu durum çiftçilerimizin kendi menfaatlerinedir.” dedi.

Kaynak: Haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER