20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

İşverenler,  ‘Excess/ İhtiyari İşveren Sorumluluk’ ile rahat uyuyor!

Gulf Sigorta’nın Excess/ İhtiyari İşveren Sorumluluk poliçesi, işverenleri SGK’ya bağlı çalışanlarının uğrayabilecekleri iş kazaları sonucu ödemekle yükümlü olacağı tazminat ve dava masraflarını teminat altına alıyor. Ürün, işverenlere ihtiyaçları oranında, mevcut poliçelerinin üzerinde çalışacak ek bir teminatı limiti de sunuyor.

ALP SÜER-SİGORTAMEDYA

Son yıllarda bireylerin üçüncü şahıslara verdikleri zararlarda ödediği tazminatların büyüklüğü ve artan dava masrafları, sorumluluk sigortalarına da ilgiyi artırdı. İşveren Sorumluluk Sigortaları da işverenleri SGK’ya bağlı çalışanlarının uğrayabilecekleri iş kazaları sonucu ödemekle yükümlü olacağı tazminat ve dava masrafları açısından teminat altına alıyor. Hayat dışı (elementer) sektörde söz konusu poliçeyi sunan şirketlerin başında Gulf Sigorta geliyor.  Gulf Sigorta’nın ‘Excess/ İhtiyari İşveren Sorumluluk’ poliçesi ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Gulf Sigorta Sorumluluk, Finansal Sigortalar ve Özel Riskler Teknik Direktörü; İpek Kutluğ, Excess / İhtiyari İşveren Sorumluluk poliçesinin mevcut işveren sorumluluk teminat limitinin yeterli olmadığı durumlarda, sigortalının ihtiyacı doğrultusunda mevcut poliçe limitlerinin üzerinde çalışacak ek bir işveren sorumluluk teminatı sunduğunu ve işverenleri güvence altına aldığını söylüyor.

Gulf Sigorta Sorumluluk, Finansal Sigortalar ve Özel Riskler Teknik Direktörü İpek Kutluğ

Yüksek tazminatlar işverenleri zor durumda bırakıyor

Kutluğ, Excess İşveren Sorumluluk Poliçesi’nin işverenler için neden gerekli olduğu ile ilgili şunları sıralıyor:“Artan asgari işçilik ücretleri neticesinde çıkan yüksek tazminat tutarları,sektörde sigorta şirketlerinin işveren sorumluluk limitleri konusunda önceki dönemlerdeki kadar cömert davranmaması ve sigortalının ihtiyacı olan teminat limitini bulamaması,Yangın/KOBİ paket adı altında satılan paket poliçelerdeki işveren sorumluluk teminat limitlerinin yetersiz olması, proje bazlı işlerde sözleşmesel gerekliliklerden dolayı talep edilen yüksek teminat limitlerinin tek bir şirket tarafından karşılanamaması, işveren sorumluluk poliçelerinde zaman aşımının 10 yıl olması nedeni ile bugün yeterli gözüken TL bazlı teminat limitinin ilerleyen yıllarda yetersiz kalması. Bu nedenlerledir ki, piyasada söz konusu ürüne talep her geçen gün artıyor.”

Asgari ücretteki artış da ürüne olan talebi artırdı

Yaklaşık 20 yıldır Excess İşveren Sorumluluk Poliçesini tanzim ettiklerini vurgulayan Kutluğ,  asgari ücretin artması ve iş kazaları sonucunda hesaplanan tazminat tutarlarının yükselmesi ile söz konusu poliçeye talebin arttığını kaydediyor. Ürünün artan iş kazası tazminat talepleri ile, yeterli gelmeyen mevcut işveren poliçelerinin üzerinde işleyecek ek güvence ile şirketlerin finansal devamlılığı konusunda destek vermeye yönelik bir ürün olduğunu vurgulayan Kutluğ, “Ayrıca, mağdurların tazminatlarını zamanında ve yeterli tutarda almasını da destekliyor” diyor.

Satış kanalları açısından avantajları nelerdir?

  • Sigortalılarına yeterli gelecek işveren sorumluluk teminat limitlerini sunabilme yoluyla ihtiyaçlarına cevap verebilmek.
  • Yenilenebilir ve yeni bir portföy oluşturulmasına destek olmak.
  • İşveren, inşaat, yangın vs gibi ana branş gruplarında iş yazamadıkları yeni müşterilere ilk ürün olarak giriş kapısı açılmasına yardımcı olmak. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER