26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

İstanbul Topkapı Üniversitesi Doğa Sigorta Konferans Salonu açıldı

Doğa Sigorta, İstanbul Topkapı Üniversitesi Tiyatro Bölümü tarafından 27 Mart Tiyatro Günü’ne özel düzenlenen etkinlikler öncesinde, öğrencilere ve konuklara konforlu ve donanımlı bir salon sunmak üzere harekete geçerek Doğa Sigorta Konferans Salonu’nun açılışını gerçekleştirdi. 

İstanbul Topkapı Üniversitesi Tiyatro Bölümü tarafından 27 Mart Tiyatro Günü’ne özel olarak 25-29 Mart tarihlerinde düzenlenen toplam 11 etkinlikte Prof. Dr. Cevat Çapan, Esra And, Neşe Metin, Özge Arslan, Dr. Abdül Lama gibi sektörün saygın isimleri öğrencilerle bir araya gelerek deneyimlerini paylaştılar.

Dışarıdan katılıma da açık olan Kanaviçe, Herkesin Bildiği Sırlar, Çağdaş Dans Shakespeare, Neşe Metin Clown Atölyesi, Cevat Çapan Özel Söyleşisi, Abdül Lama ile Yasujiro Ozu’dan Tokyo Hikayesi Film Söyleşisi, Kedi, Esra And ve Prof. Dr. Nurhan Tekerek ile “Metin And” Okumaları, Özge Arslan: Oyunculuk Üzerine Söyleşi, Tecavüz, Istırap Korosu adlı oyun, söyleşi ve atölyelere binlerce tiyatro sever katılım sağladı. 

Eğitim, spor ve sanata verdiği desteklerle öne çıkan Doğa Sigorta, etkinliklerin öncesinde İstanbul Topkapı Üniversitesi Kazlıçeşme Yerleşkesi’nin konferans salonunu öğrencilere ve üniversite konuklarına en konforlu ve donanımlı halde sunmak üzere harekete geçti. Salon, yenilenmesinin ardından Doğa Sigorta Konferans Salonu adını aldı.  Açılışla beraber düzenlenen etkinliklerde öğrenciler sektörün önemli isimleri ile bir araya gelme fırsatı bulurken öğrenciler de sahne performanslarının yanı sıra dekor, reji yönetimi, makyaj, kostüm gibi oyunların izleyicilerle buluşmasında önem taşıyan diğer alanlarda da görev alarak yetkinliklerini geliştirdiler.

Ünlü isimler ve öğrenciler bir araya geldi

Etkinliklerle ilgili görüşlerini paylaşan İstanbul Topkapı Üniversitesi Tiyatro Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Abdül Süsler ve Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Vecihi Ofluoğlu, “3 yıl önce kurduğumuz oyunculuk bölümümüz sektörel bağlantılarını güçlendirerek büyüyor. 27 Mart Dünya tiyatro günü gücümüzü aldığımız, köklerimizi besleyen tiyatro mesleğinin olmazsa olmazıdır. Dünya Tiyatro Günü tüm dünyada coşkuyla kutlanır, peki bir gün müdür? İşte bu soru üzerinden biz Topkapı Üniversitesi Tiyatro Bölümü olarak 3 yıldır yükselen gücümüzle günümüzü her yıl tüm hafta olarak kutlamaktayız. Bu yıl, haftayı 5 günde 11 etkinlikle geçirdik. Oyunlar, söyleşiler, atölyeler, kimler yoktu ki? Camiamızın seçkin, ünlü isimleri ile kampüsümüzde, öğrencilerimizle bir araya gelmenin mutluluğunu paylaştık.  Tiyatro bölümü olarak her yıl daha da büyüyen, güçlenen bir yapıyla 2025’te daha görkemli bir haftayı planlamaya şimdiden başladık.” ifadelerini kullandılar.

Oyunlar farklı sahnelerde izleyicilerle buluşacak 

Tiyatro Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Abdül Süsler ve Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Vecihi Ofluoğlu, düzenlenen oyunların İstanbul Topkapı Üniversitesi sınırlarını aşarak farklı sahnelerde de izleyiciyle buluşacağını müjdeleyerek “Eğitim döneminin geri kalan kısmında İzmir Ekonomi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve İBB Şehir Tiyatroları tarafından düzenlenen Genç Günler Festivali’ne 6 performansla katılmanın gururunu yaşıyoruz. Oyunlarımızın yanı sıra kıymetli akademisyenlerimiz genç oyuncu adaylarıyla, atölyeler aracılığıyla buluşacaklar. Önümüzdeki yıl ilk mezunlarını verecek olan bölümümüz, Topkapı Tiyatro Topluluğu 3T ile kendi tiyatrosunu kurarak öğrencilerine deneyim ve istihdam alanları yaratmayı da hedefleri arasına aldı” açıklamalarında bulundular.

“Öğrencilerimiz Türkiye’nin tiyatro alanında sağlayacağı başarılara önemli katkılar sunacak”

Süsler ve Ofluoğlu, yüzlerce izleyicinin salonu doldurduğu, dakikalarca alkışlanan “Kedi” oyununun ardından İstanbul Topkapı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı ve Rektör Prof. Dr. Emre Alkin’e sağladıkları olanakla, izleyicilere ise oyunlara gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür ederken tiyatro bölümü öğrencilerinin Türkiye’nin tiyatro alanında sağlayacağı başarılara önemli katkılar sunacağının da altını çizdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER