18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

İşsizliğin en yüksek olduğu il Batman

issizlikTürkiye’de 2013 yılı işsizlik oranı yüzde 9.7 olarak tahmin edilirken, işsizliğin en fazla olduğu iller Batman, Mardin ve Siirt olarak sıralandı.

Küresel ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve yapısal sorunlar, ülke ekonomilerinin en hassas dengesi olan istihdamı etkilemeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye genelinde 2013 yılı için işsizlik oranını yüzde 9.7 olarak açıkladı. TÜİK’in yayınladığı raporda işsizlik oranın en fazla olduğu il yüzde 23.4 ile Batman olurken en düşük il ise yüzde 4.2 oranıyla Karaman. Aynı rapora göre, istihdam oranının en yüksek olduğu il yüzde 59.1 ile Ardahan, en düşük olduğu il ise yüzde 27.8 ile yine Batman olarak belirtildi. İşgücünün önemli bir göstergesi olan işgücüne katılma oranı, ‘Hanehalkı İşgücü Araştırması’ yıllık sonuçlarına göre, Türkiye genelinde yüzde 50.8 olarak tahmin edildi. Bu tahmine göre ise işgücüne katılma oranının en yüksek olduğu il Ardahan olarak belirlenirken, Batman işgücüne katılımda en düşük orana sahip il oldu.

Dünyada yaşanan siyasal krizin de işsizliği etkilediği günümüzde, işsizlik sigortaları ise çalışanların geleceğe daha güvenli hazırlanmasına yardım ediyor. İşsizlik sigortaları, iş kaybı durumlarında finans kuruluşlarından alınan kredileri ve kredi kartları borçlarını güvence altına alırken aynı zamanda tehlikeli hastalıklar veya gündelik hastane risklerinde oluşabilecek maddi sıkıntılar, aylık ödenmesi gereken faturaların da düzenli bir şekilde ödenmesine olanak sağlıyor.

Kaygılarınızı işsizlik sigortası ile yok edin

Aniden gelen işsizlik insan hayatını zora sokabiliyor, beklenmedik bir durumda yaşananlar sizi ve ailenizi sarsabiliyor. İşsizlik sigortaları da tam burada çalışanların gelecek kaygılarını gidererek, değişen ekonomik koşullarda bireylerin işsiz kalması, geçici olarak iş görememesi gibi durumlarda maddi açıdan uğradığı kayıpları en aza indirmek ve bireylere bir süre de olsa finansal destek sağlamak adına güvence sağlıyor.

İşsizlik sigortası kişilerin finans kuruluşlarından aldıkları kredileri, istem dışı işsizlik ve geçici iş göremezlik durumlarında geri ödeyebilmelerine imkân sağlarken aynı zamanda kredi kartı borçlarını da güvence altına alıyor. Bunların yanı sıra, herhangi bir zamanda başımıza gelebilecek tehlikeli hastalıklar da işsizlik sigortalarının teminatı içerisinde yer alırken gündelik hastane tedavileri de sigorta kapsamında ödeniyor. İşsizlik sigortaları ayrıca aylık ödenmesi gereken faturaların da düzenli gelirin olduğu zamanlarda ki gibi ödenmesine de olanak sağlıyor. Üstelik işsizlik sigortası teminatları kişilerin çalışma şekilleri ve gelir düzeylerine göre belirlenebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER