20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

İş güvenliğinde bilinmeyenlere uzman yaklaşımı

secretcv_logoSecretcv.com tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile iş sözleşmesinin bozulması konularına yönelik olarak ‘İş Sağlığı ve Güvenliği ile İş Sözleşmesinin Bozulması’ konulu seminer düzenlendi

Secretcv.com, İK çalışanlarına yönelik düzenlediği seminerlerle, farklı konu başlıklarına değinmeye devam ediyor. Son olarak 29 Nisan tarihinde Sheraton Hotel Maslak Qubbe’de gerçekleştirilen seminerin konusu ‘İş Sağlığı ve Güvenliği ile İş Sözleşmesinin Bozulması’ idi. Avukat Ergun İnce’nin sunumuyla gerçekleşen seminere katılımcıların ilgisi bir hayli fazlaydı. İnşaattan perakendeye, madencilikten turizme farklı sektörden 40 temsilciyi bir araya getiren seminerde katılımcılar tüm sorularına yanıt buldu.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “İş sağlığı ve güvenliği ile iş sözleşmelerine yönelik konularda birçoğumuz kulaktan dolma bilgilere sahibiz. Bu seminerler ile İK yetkililerine ışık tutmaya, sektörel iletişimin artmasına ve bilgi paylaşımında bulunmaya çalışıyoruz. Katılımcılarımızdan gelen olumlu geri dönüşlerle toplantılarımızın ne kadar verimli geçtiğini görebiliyoruz” dedi.

İki oturum şeklinde gerçekleştirilen seminerde iş sağlığı ve güvenliğine yönelik tanımlar, iş yeri hekiminin ve iş güvenliği uzmanının görevleri ile iş kazası ve meslek hastalıklarının önüne geçmek için yapılması gerekenlere değinildi. Bu konularda işverenin sorumluluklarını ve ödence süreçlerini de paylaşan İnce, ikinci oturumda ise iş sözleşmesinin bozulmasıyla ilgili konulardan bahsetti. Seminerde öne çıkan başlıklar şu şekildeydi:

· İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların sağlıklarını sosyal, psikolojik ve fiziksel olarak en üst seviyede tutmak, meslek hastalıklarıyla mücadele etmek, acil durumlarda müdahale etmek, çalışanların sağlığını etkileyebilecek riskleri minimize etmek, iş ortamında doğabilecek hastalıklara karşı gerekli önlemleri almak ve bunlarla uyumlu şekilde çalışanları eğitmek olarak tanımlanır.

· İş güvenliği uzmanlarının kurumun niteliğine ve işin barındırdığı risklere göre üç farklı ehliyeti vardır.

· İşyeri hekimlerinin görevi tedavi etmek değil, önlem almak ve müdahale etmektir. Şirkette doğabilecek hastalık riskini önceden okuyarak gerekli tedbirleri almalıdırlar.

· Çalışanların bedensel ve zihinsel olarak gösterilen pozisyon için uygun olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Örneğin astım hastası bir çalışanın nemli bir ortamda ya da kot taşlama atölyesinde çalıştırılmaması gerekir.

İş sözleşmelerinin bozulmasıyla ilgili de bilgilerini paylaşan Avukat Ergun İnce, işten çıkarmanın kurumların en son başvuracağı adım olması gerektiğini söyledi. Seminerin ikinci oturumuna yönelik satır başları da şu şekildeydi:

· İşveren çalışanları hafta tatilinde, ücretini ödese dahi, hiçbir gerekçe ile çalıştıramaz. Eğer çalıştırması gerekiyorsa hafta tatilini başka bir gün yaptırmalıdır ve çalışan bu konuda anlaşma sağlandığını belirten belgeye imza atmalıdır.

· Hiçbir çalışan mazeretsiz işten çıkartılamaz. İşten çıkarmaya konu olacak bir durum yaşanırsa, çalışan önce uyarılmalı, ihtar edilmeli, savunma istenmeli, performansı değerlendirilmeli ve son seçenek olarak işten çıkarma düşünülmelidir.

· Bir çalışanın performansı yeterli değilse, onu işten çıkarmak yerine farklı birim ve pozisyonlarda değerlendirmeye çalışılmalıdır. Hazırlanacak kariyer planı ile çalışanı kaybetmek yerine kazanmaya odaklanılmalıdır.

· İşveren işten çıkarttığı çalışanının kıdem tazminatını vermek ve sözleşmeyi karşılıklı olarak feshetmek zorundadır.

· Hiçbir işveren çalışanını dili, dini, ırkı, yaşı, cinsiyeti ve medeni hali sebebiyle işten çıkartamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER