25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

İklim değişikliği nedeniyle her 12 hastaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya

İklim değişikliği kaynaklı aşırı hava olayları nedeniyle dünya genelinde her 12 hastaneden birinin kısmen veya tamamen kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği tespit edildi.

Fiziksel iklim riskleri konusunda çalışan araştırma kuruluşu XDI (Cross Dependency Initiative), Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı‘nın (COP28) Sağlık Günü’nde, iklim değişikliğinin yol açtığı aşırı hava olaylarının hastaneler üzerindeki etkisini inceleyen 2023 Küresel Hastane Altyapısı Fiziksel İklim Riski Raporu‘nu yayımladı.

Dünya çapındaki 200 binden fazla hastanenin risk analizinin yer aldığı rapora göre, kıyı şeridinde ve nehirlerin yakınında bulunan hastaneler en yüksek risk altında bulunuyor, nehir ve yüzey suyu taşkınları hastanelere zarar verme riskini artırıyor. Yüzyılın sonuna doğru aşırı hava olaylarının sıklaşması ve deniz seviyesinin yükselmesiyle kıyı su baskınlarının hızla artması tehlikesi de hastanelere yönelik zorlukları artırıyor. Fosil yakıtlardan hızlı şekilde vazgeçilmemesi ve emisyonların artmaya devam ederek iklim krizinin etkilerinin daha da şiddetlenmesi halinde, aşırı hava olayları nedeniyle 2100’e kadar dünya genelinde her 12 hastaneden biri kısmen veya tamamen kapanma riskiyle karşılaşabilir.

16 bin 245 hastane yüksek riskli

Toplam 16 bin 245 hastanenin söz konusu tehlikeyle karşılaşabileceği belirtilirken, bu hastanelerin hepsinde iklim uyum yatırımlarına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Yüksek riskli olarak tanımlanan 16 bin 245 hastanenin yüzde 71’i düşük ve orta gelirli ülkelerde bulunuyor.

Rapordaki yüksek emisyon senaryosuna göre, aşırı hava olaylarının dünyadaki hastanelere zarar verme riski yüzyılın sonuna kadar dört kattan fazla artarken, düşük emisyon senaryosunda bu risk artışı yüzde 106’ya gerileyecek.

Fosil yakıt kullanımının hızla azaltılmasıyla küresel sıcaklık artışının 1,8 derecede sınırlandırılması durumunda, hastane altyapısına yönelik hasar riski yüksek emisyon senaryosuna göre yarı yarıya azalacak.

Türkiye’de 20 hastaneden 1’i risk altında

Güney Doğu Asya, dünyada aşırı hava olaylarından zarar görme riski en yüksek olan hastanelerin bulunduğu bölge olarak öne çıkıyor. Yüksek emisyon senaryosuna göre, Güney Doğu Asya’daki neredeyse her 5 hastaneden 1’i yüzyılın sonuna kadar tamamen veya kısmen kapanma riski altında olacak.

Türkiye’de aşırı hava olayları nedeniyle kapatılma riski yüksek olan hastanelerin oranının, 2050’ye kadar yüzde 3,8 seviyesinden yüzde 4,4’e yükseleceği öngörülüyor.

Emisyonların yüksek seyretmesi halinde yüzyıl sonunda 20 hastaneden birinin aşırı hava olaylarından etkileneceği ve Türkiye’de 99 hastanenin iklim değişikliği kaynaklı aşırı hava olayları nedeniyle yüksek hasar riski altında olacağı tahmin ediliyor. (AA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER