13 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

IKEA sigorta işine giriyor

ikeaIKEA’nın şirket planlarına yakın bir kaynağın verdiği bilgilere göre İsveçli mobilya devi sigorta işine giriyor. IKEA’nın gelecek haftalarda bazı seçili mağazalarda sigorta ürünlerinin satışına başlayacağı belirtildi.

Wall Street Journal

Dünyanın en büyük mobilya perakendecisi olan IKEA, Omifall markası altında 1 Ekim’de İsveç’teki birkaç mağazada çocuk ve hamilelik sigortasının satışına başlandığını doğruladı. Aynı kaynağın verdiği bilgiye göre İsveç’teki mağazalar haftalar içinde ürün çeşitlerini artıracak.

İlk plan şirketin İsveç’teki 2.5 milyon üyeyi hedeflemesi, ilerleyen dönemlerde de yurtdışı mağazalara açılması yönünde. IKEA’nın global bazda 59 milyon üyesi bulunuyor.

IKEA konu hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı

Hem çocuk hem de ev sigortaları IKEA imparatorluğu içindeki Ikano Group tarafından yönetiliyor. Ikano Group şirketinin sahibi IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad’ın üç oğlu. Ikano sigorta işine daha önce de girmişti ancak ürünler IKEA’nın ana iş kolu olan düz-paket mobilyalarının gölgesinde kalmıştı.

IKEA’nın sigorta girişimine yakın bir kaynak, “Baba ilk kez oğullarının şirketinin IKEA’ya girmesine izin veriyor,” diye konuştu.

Baba Kamprad mobilya devinde ağırlığını koruduğu için oğulları Peter, Mathias ve Jonas şimdiye kadar şirkette düşük bir profil çizdi. Öte yandan şirket 2013 yılında dünyanın en zenginlerinden biri olan baba Kamprad’ın yönetim kurulundaki yerinden çekilebileceğini ve yerini en büyük oğlu Mathias’a bırakabileceğini açıklamıştı.

IKEA’nın labirente benzeyen sahiplik yapısı şirket dışındaki insanların iş birimlerinin nerede başlayıp nerede bittiğini anlayabilmesini zorlaştırıyor. Kamprad şimdiye kadar yalnızca birkaç röportaj verdi. Orta yaşlarını süren üç oğlu ise IKEA’nın kendi dergisi haricinde medyaya açıklamada bulunmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER