18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

İhtiyaca uygun teminatlar, primleri kontrol altına alıyor

sigortaİlk kez kasko sigortası yaptıracaklar ve mevcut poliçelerini yenileyecekler, ihtiyaçlarını iyi belirlediği takdirde hem bütçesini hem aracını güvence altına alıyor.

Kasko sigortalarında istatistikler, Türkiye’deki araçların sadece yüzde 26’sının kasko poliçesi bulunduğunu gösteriyor. Bu oranın bu denli düşük olmasının en önemli nedeni, Kasko’nun Trafik Sigortası gibi zorunlu bir ürün değil, isteğe bağlı bir sigorta türü olması. Oysa, Trafik Sigortası ile birlikte Kasko poliçesine de sahip olmak, belli noktalara dikkat edildiği takdirde sigortalının hem kendini hem aracını güvenceye almasını sağlıyor. Tüketici ne satın aldığının farkında olmalı

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken: Kasko sigortası poliçe primleri aracın türü, markası, modeli, model yılı ve diğer teknik özelliklerinin yanı sıra, sigorta ettirenlerin yaş, cinsiyet gibi kişisel özelliklerine bağlı olarak da farklılık gösterdiğini ifade etti. Sigortalıların hasar geçmişlerinin de poliçe primlerini etkileyen en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyen Ülken, “Kasko poliçeleri yenilenirken teminat kapsamının ihtiyacı karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmelidir. Aracın üzerine fabrika çıkışında standart donanım olarak monte edilmiş her türlü ses, iletişim ve görüntü cihazları, aracın rayiç değerine kadar teminat altına alınmaktadır. Bununla birlikte aracın orijinalinde bulunmayan ve araca sonradan monte edilmiş aksesuarlar varsa, ayrıca bildirimde bulunulması önem arz etmektedir. Aksi halde kaza durumunda bu parçalarda meydana gelecek hasarlar kapsam dışında kalmaktadır” şeklinde konuştu.

Kasko sigortası poliçesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken ana unsurun ne satın alındığının farkında olunması olduğunu belirten Ülken, hasar durumunda alınacak hizmetin kalitesinden emin olmanın ve tazminat ödemesinde sıkıntı yaşanmayacağına inanmanın her şeyden önemli olduğunu ifade etti. “Burada tüketici olarak yapılması gereken, poliçe primine göre şirket seçimi yerine, poliçede verilen teminatların limit ve kapsamlarının ihtiyacı karşılaması yönünde tercih kullanmak olacaktır” diyen Ülken, “Sigortalılar mutlaka sigorta yaptıracakları şirketin hasar durumunda ödeme gücü, ödeme hızı, ürünün fiyatı, sunulan teminat ve ek hizmetler ile ödeme koşullarının esnekliği, sigorta şirketinin müşteri ilişkileri yönetiminin başarısı, yaygın hizmet ağı ve anlaşma koşullarına sadakat gibi etkenleri de dikkatle incelemelidir” şeklinde konuştu.

Ülken, Anadolu Sigorta olarak, şirketlerinin Hasarsızlık Koruma Teminatı, İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı, Kurum İndirimleri, Anlaşmalı Servisler, Mini Onarım Hizmeti, Mehmetçik Kasko, Hizmet Kalitesi, Muafiyetler, Deprem, Sel & Terör Teminatları ve Yurtdışı Teminatı ile Kasko ürünlerinde diğer şirketlerden ayrıldığını sözlerine ekledi. SİGORTALI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER