5 Aralık 2023, Salı
spot_img

“Sigorta hukuk ile iç içe olmalı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hukuk Sigortası’nı Türkiye’ye kazandırmayı umuyoruz” diyerek duyurduğu hukuk sigortasının kapsamı ve uygulama alanı genişletiliyor. Avukat Elvan Kılıç Hukuk Sigortası’nı desteklediğini belirterek “Hukuk Sigortası, bütün özgürlüklerin güvencesi ve yaptırımı olan en temel haklardan hak arama özgürlüğünün temelini oluşturacaktır.” dedi.  

Adli Yıl Açılış Töreni’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan Hukuk Sigortasına Avukat Elvan Kılıç’tan destek geldi. Hukuk Sigortası’nın vatandaşların hukuki haklarına ulaşmayı kolaylaştıran bir sistem olduğunu söyleyen Kılıç, Bireysel Hukuk Sigortası’nın Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde yıllardır uygulanan ve oldukça da başarılı olmuş hukuk sigortası olduğuna dikkat çekerek “Tüm dünyada, sigorta ve hukuk birbirinden ayrılmaz kavramlardır. Ancak ülkemizde hukuk ile sigorta sadece uygulamanın denetlenmesi şeklinde ilerliyor. Kesinlikle hukuk, sigorta ile garanti altında alınmalı, sigorta da hukuk ile iç içe olmalıdır.” diye konuştu.

Hukuk Sigortası sigorta şirketleriyle birlikte işlerlik kazanabilir

Avukat Elvan Kılıç

Kılıç, hukuk sigortasının ülkemizde uygulama alanının bulunmadığını belirterek “Sigorta şirketleri kâr amacı güden yapılanmalar oldukları için kar etmedikleri bir işin içine girmek istemiyorlar. Aslında uzun yıllardır fiiliyata geçilmemesinin temel sebebi budur. Ayrıca sigorta şirketleri, kâr zarar hesaplaması yapamadıkları, gerekli uygulanabilir alanları belirleyemedikleri için bu sigorta türü 1995’ten beri Türkiye mevzuatında olmasına rağmen hayata geçirilememiştir. Türkiye Barolar Birliği aracılığı ile koordinasyon ekipleri oluşturularak avukatlık ücretlerinin istatistiği çıkarılıp sigorta şirketleri ile paylaşılabilir. Böylece dünyada uygulaması olan hukuk sigortası daha hızlı işlerlik kazanabilir. Bu, avukatlar için önemli bir sorunun çözümünde ve vatandaşın karşılaşacağı problemlerin çözümünde ciddi bir adımdır. Bu da adliyelerdeki yükü hafifleterek tıkanmış olan yolu açacaktır.’’ açıklamalarında bulundu.

İki tür Hukuk Sigortası bulunuyor

Hukuk Sigortası’nın iki türlü olduğuna dikkat çeken Kılıç, sistemin işleyişiyle ilgili de şu bilgileri paylaştı: “Hukuk Sigortası iki türlüdür; birincisi bireysel hukuk sigortası, ikincisi genel hukuk sigortasıdır. Bireysel hukuk sigortası, sigorta türlerinden ihtiyari mal varlığı sigortalarından sayılmaktadır. Buna göre sigorta, gerçek ve tüzel kişi olabilmektedir. Sigortalı, sigortalattığı risk konusu şey veya eşya ile ilgili olarak çıkan hukuki uyuşmazlık sonucunda, hukuki yardım için istediği bir avukata başvurabilmektedir. Avukat da gerekli çalışmayı yapıp hukuki yardımda bulunmakta ve bu yardıma ilişkin tüm masrafları sigorta şirketinden tahsil etmektedir.”

Belgeler 5 gün içinde sigortalıya iletilmeli

Avukatlık asgari ücret tarifesinin, sigorta tarafından karşılanacak olan avukatlık ücretinin belirlenmesinde etkili olduğunu aktaran Kılıç, “Yargılama giderleri, hukuki meseleyle ilgili belgeler ibraz edildiği zaman ödenir. Davaya ilişkin olan belgeleri, 5 gün içinde sigortaya iletmek gerekir. Para ile ölçülemeyen davalarda avukat ile yapacağın vekalet ücreti sözleşmesinde yer alan avukat vekalet ücreti, asgari ücret tarifesinde yer alan oranın en fazla 3 katı olabilir. Hukuksal koruma sigortasına T.C. vatandaşları, Türk soylu belgesi bulunan soydaşlar, Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan ve çalışan AB vatandaşları başvurabilir.” dedi.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER