23 Nisan 2024, Salı
spot_img

‘Hepimiz iş ortağıyız, el ele verip sigorta fuarını birlikte büyütmeliyiz’

Sigorta sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan 2. Uluslararası Sigorta Fuarı, 13 Kasım 2023 Pazartesi günü kapılarını açıyor. Bu yıl ana teması ‘Gelecek Vizyonu’ olarak belirlenen fuarda bu kapsamda paneller de düzenlenecek. Uluslararası Sigorta Fuarı ve Kongresi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Düzenli, fuarın tüm sektör paydaşlarının destekleri ile büyüyeceğine dikkat çekerek, “Bizler sektörün tarafları olarak aslında hepimiz iş ortağıyız. El ele verip çözüm üretmek zorundayız. Bunu yapmak için en iyi platformun ise sigorta fuarı olduğunu düşünüyorum” dedi.

SİGORTAMEDYA/ÖZEL

Sigorta sektörünün tüm tarafları 13 Kasım Pazartesi günü bu yıl 2’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Sigorta Fuarında buluşuyor. Sigorta sektörünün tüm paydaşları arasındaki ilişkileri ve ticareti geliştirmeyi hedefleyen fuarda ayrıca sektör yetkililerinin katılacağı paneller de düzenlenecek. Fuar kapsamında gerçekleşecek olan Kongre’nin bu yılki ana teması ise ‘Gelecek Vizyonu’ olarak belirlendi. Sigorta Ekranı’nda Sigortamedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar’ın konuğu olan Uluslararası Sigorta Fuarı ve Kongresi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Düzenli, sigorta sektörünün tüm profesyonellerini bu fuara davet ettiklerini ve katılımlarını beklediklerini söyledi. Düzenli, “Bizler sektörün tarafları olarak aslında hepimiz iş ortağıyız. İşin bir tarafından tedarikçiler de var. Yani hepimizin sorunu da çözümü de ortak. El ele verip çözüm üretmek zorundayız. Bu konuda da en iyi platformun Sigorta Fuarı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Uluslararası fuarlarla yarışacak hale geleceğiz

Düzenli, Sigorta Fuarının yurtdışı fuarlarla kıyaslandığında daha emekleme döneminde bir bebek olduğuna dikkat çekerek, “Ama atılım dönemindeyiz. Nasip olursa yürüyecek ve yurtdışında yapılan sigorta fuarları ile yarışacak hale gelecek. Fuarın katılımcıları arasında acenteler, sigorta şirketleri, brokerler, medya, bütün sigorta sektörünün profesyonelleri var. Fuar aslında hepimizin. Hep birlikte geliştireceğiz. Geçen yıl mükemmel bir başlangıç yaptık. İlk başta sektörü ikna etmekte zorlandık. Ama gerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, gerek Türkiye Sigorta Birliği ve gerekse SEDDK’nın destekleri ile bu noktaya geldik. Biz bu işin askeri ve çalışanıyız. Birlikte daha da büyüyeceğiz” diye konuştu.

Sektörün önde gelenleri Danışma Kurulumuzda yer alıyor

Sektörden önemli isimlerin danışma kurulunda yer aldığını da belirten Düzenli, “Bunun yanında önemli isimlerden oluşan bir akademik kurulumuz da var. Bu fuarı Aras Grup ile birlikte düzenliyoruz. İşin ticari kısmında onlar varlar. Biz onlarla marka ortaklığı yaptık” dedi.

Fuarı düzenledikleri kongre ile de beslediklerini belirten Düzenli, şöyle devam etti: “Fuarımız 13 Kasım’da başlıyor. Açılış konuşmaları için Maliye Bakanımızı da davet ettik. Fuar kapsamında düzenlenecek olan kongrede seçtiğimiz ana tema ‘Gelecek Vizyonu’. Kongrede düzenlenecek olan panellerin konularından birisi de ‘Gelecekte Sürdürülebilir Sigortacılık’ olacak. Panellerin konularını belirlerken sigorta şirketlerinin genel müdürlerinden de ciddi anlamda destek aldık. Görüş alışverişinde bulunduk. Yine de konuşmaların ana konusunu konuşmacılar belirleyecek. Örneğin dijitalleşmeyi,  teknolojiyi, müşteri memnuniyetini, istihdamı, güçlü sermayeyi konuşabiliriz dedik. Çünkü tüm bunlar gelecekteki sigortacılığı etkileyen faktörler. Bir diğer panel konumuz ise ‘Gelecekte Sigorta Şirketlerinin Önündeki Engeller’ olacak. Bu süreçte acentelerin rolü de tartışılacak. Yine paneller kapsamında uluslararası konuşmacılar ve sigorta genel müdürleri de olacak. Önümüzdeki haftaya kadar konuşmacılar tam olarak netleşecek.”

Avrasya ülkeleri için özel bir oturum düzenlenecek

Konuşmasında sigorta fuarının sektörün tüm tarafları için önemli bir platform olduğunun altını çizen Düzenli, “Amacımız sigorta sektörü arasında ticareti geliştirmek. Bunun için önce insan, önce sağlık ve güvenli bir gelecek dedik. Bireysel emeklilik ve hayat sigortalarında penetrasyon oranı önemli. TSS ve özel sağlık sigortalarında sorunlarımız var. TSS’de özellikle özel hastane anlaşma anlaşmalarında yaşanan sıkıntılar var. Sağlık bakanlığından bir genel müdür burada olacak. Sigorta şirketlerinden bir temsilcinin acentelerden ve özel hastanelerden bir temsilcinin yer alacağı panelde bu konuları da konuşacağız. Türkiye Sigorta Birliği’nin özel bir talebi var. Avrasya ülkeleri için özel bir oturum düzenlenecek. Talep olması halinde sigorta şirketleri burada ticari bir sunum gerçekleştirebilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Önümüzdeki yıllarda fuarın zamanı değişebilir

Düzenli, fuara katılamayan şirketlerin ziyaretçi olarak gelmelerini çok istediğini de belirterek, “Katılmamış olabilirler. Ama kendilerini en iyi anlatan yerin fuarlar olduğunu düşünüyorum. Onun için en azından ziyaretçi olarak gelmeleri çok iyi olur” dedi. Normalde fuarın mart ayında yapılmasını çok istediğini belirten Düzenli, “Fakat bu yıl ülkemiz çok büyük bir felaket yaşadı. Ertelemek zorunda kaldık. Maliyet anlamında mart çok daha iyi olacaktı. Kasım ayında otel fiyatları da arttı. Yine de Aras Grubu ve Sezer Bey’i belli bir noktada çok zorluyoruz. Çünkü daha çok insanın gelmesini istiyoruz. Ama ilerisi için mart ve nisan döneminde bir ara dönem oluşturmak istiyorum. Fuarda sahadan alacağımız geri bildirimlerle belki önümüzdeki yıllarda fuarın tarihini değiştirebiliriz” diye konuştu.

Fuarın yol haritasını ve rotasını birlikte belirleyelim

Fuar için sigorta şirketlerinin genel müdürlerinin katılımlarını ve desteklerini özellikle rica ettiğini belirten Düzenli, şöyle devam etti: “Destek olanlara teşekkür ediyorum. Sektörün geleceği anlamında bu fuara daha çok sahip çıkmaları gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Sigorta sektörümüzün buna ihtiyacı var. Almanlar 1995 yılından beri sigorta fuarını faydası olmasa bu kadar görkemli yapmazlardı. Kısacası sigorta sektöründen ekmek yiyen herkesin buraya sahip çıkmasını istiyorum. Yol haritasını ve rotasını birlikte belirleyelim. Destek olanlara teşekkür ediyorum. Sahip çıkmalarını canı gönülden rica ediyorum.”

Sigorta Ekranı:

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER