25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Hayvan hayat sigortaları yüzde 43 arttı

tarsimSONTARSİM’den yapılan açıklamaya göre, 2014 yılının ilk üç ayında tarım sigortası poliçe sayısı bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 510 bine, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortaları ise yüzde 43 oranında artışla 224 bine yükseldi.

Tarım Sigortaları Havuzu’ndan (TARSİM) yapılan açıklamada, 2014 yılının ilk üç ayında üretim verilerinde başarılı sonuçlar elde edildiği, istikrarlı büyümenin bu yıl da devam ettiği ve özellikle sigortalanan küçükbaş ve büyükbaş hayvan adetlerinde bir önceki yıla göre neredeyse yarı yarıya oranda artış olduğu bildirildi. Yılın ilk üç ayında, tüm tarım sigortası branşlardaki poliçe sayısının, bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 510 bin adedi geçtiği, sigortalı büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ise yüzde 43 oranında artışa imza atılarak 224 bin adedin geride bırakıldığı açıklandı. Bunun yanı sıra; 7 milyon dekar alanın sigortalandığı, sigortalılara sağlanan teminatın (sigorta bedelinin) ise bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artarak 5.9 milyar TL’yi geçtiği bildirildi.

Ayrıca, 2014 yılı itibarıyla teminat kapsamına alınan Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası’nın da, arı üreticileri tarafından büyük ilgi ile karşılandığının altını çizen yetkililer, sadece üç ayda, yurt genelinde 275 bin adedin üzerinde arı kovanını sigortaladıklarını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER