20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

Güven artıyor, tüketici gelecekten umutlu

TÜİK verilerine göre, Tüketici Güven Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,9 oranında arttı. Tüketiciler gelecek 12 aylık dönemde ise genel ekonomik durumun daha iyi olacağını düşünüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi sonuçları açıklandı. Tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentilerini ölçen ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamaları ile tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptayan ankete göre Tüketici Güven Endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,9 oranında arttı. Mart ayında 72,7 olan endeks, Nisan ayında 78,5 değerine yükseldi.

29042014 rp 1

Genel ekonomik durumun daha iyi olacağı bekleniyor

Mart ayında 95,9 olan Genel Ekonomik Durum Beklentisi Endeksi yüzde 11,6 oranında artarak, Nisan ayında 107 oldu. Bu yükseliş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösterdi.

Gelecek 12 aylık dönemde Tasarruf Etme İhtimali Endeksi bir önceki aya göre yüzde 10,4 oranında arttı. Mart ayında 24,1 olan endeks, Nisan ayında 26,6 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını ifade etti.

İşsiz sayısı beklentisi yüzde 7,4 arttı 

Gelecek 12 aylık dönemde İşsiz Sayısı Beklentisi Endeksi ise yüzde 7,4 oranında artarak, Nisan ayında 85,4 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki azalıştan kaynaklandı.

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin Maddi Durum Beklentisi Endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,8 oranında artış gösterdi. Mart ayında 91,4 olan endeks değeri Nisan ayında 94,9 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının arttığını gösterdi.

29042014 rp 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER