15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Fındık üreticisinin zararı karşılanıyor

ihsansenerBakanlar Kurulu düzeyinde oluşturulan bir komisyon, aşırı soğuklar nedeniyle  ürünü zarar gören fındık üreticisinin kredilerinin ertelenmesi yönelik çalışmalar yürütüyor. Bunun yanı sıra fındığını sigortalayan üreticilerin zararı ise sigorta tarafından karşılanacak.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, fındıkta yaşanan don felaketinin ardından öncelikli olarak üreticilerin kredilerinin ertelenmesine yönelik çalışma başlatıldığını belirtti. Şener, yaptığı açıklamada, 29-31 Mart arasında aşırı soğuklar nedeniyle yaşanan don olayında fındık bahçeleri hasar gördüğünü söyledi. Yaşanan felaket ile ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile görüşme yaptığını belirten Şener, “Bakanımız ile yaptığım görüşmede, çiftçilerin kredilerine yönelik olarak erteleme çalışması  yapıldığına dair bilgi verdi. Çiftçilerimizin kredilerine yönelik olarak bir çalışma yapılıyor. Çalışmalar önümüzdeki günlerde netleşecek. İkinci bir çalışmada Bakanlar Kurulu düzeyinde yapılıyor. Bakanlar Kurulu düzeyinde oluşturulan bir komisyon fındık üreticisinin zararının karşılanması ile ilgili bir çalışma yapıyorlar” dedi.

fındıkSigorta yaptıranların zararı sigorta şirketleri tarafından karşılanacak

Fındık üreticilerinden fındığını sigortalayanların zararının sigorta tarafından karşılanacağını söyleyen Şener, şunları kaydetti: “Belli rakımın üstündeki fındıklarda yanma meydana geldi. Fındıkta ciddi hasar meydana geldi. Hatta dalların kuruduğunu gördük. Yeşile bürünmesi gereken bahçeler kahverengiye bürünmüş durumda. Dolayısıyla fındık üreticisi için çok ciddi bir zarar var. Fındık ve diğer tarım ürünleri için sigorta başlatılmıştı teşvik olsun diye belli bir kısmını  da devlet karşılıyordu. Maalesef bu fındık üreticisi tarafında yeterince karşılık bulmadı. İçinde benim de olduğum bir kısım  üretici sigorta yaptırmadı. Sigorta olmadığı için ürün zararını karşılama da ortadan kalkmış oldu. Sigorta yaptıranların ürün zararı sigorta şirketleri tarafından karşılanacak.”

Kaynak : yurthaber.mynet.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER