22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

GÜNÜN SİGORTA KULİSİ: Sigortacılık Genel Müdürlüğü artık “Direkt” soracak

kulis_SONHazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü hazırladığı mevzuat ile ilgili değişiklikleri içeren taslakları artık direkt olarak şirketlere soracak.

Bilindiği gibi öncesinde faks olarak Türkiye Sigortalar Birliği’ne (TSB) geçiliyordu. TSB ise bunu taratarak şirket yöneticilerinemail atıyor ve bunun ile ilgili görüşleri toparlayıp Sigortacılık Genel Müdürlüğü’ne iletiyordu. Artık yeni uygulama ile Sigortacılık Genel Müdürlüğü şirketlerden görüş almak istediği taslakları elektronik ortamda şirketlere gönderecek ve belirlenen Excel veya word formatında görüşlerin sisteme kaydedilmesini isteyecek. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç imzasıyla yayınlanan genelge şirketlere 29 Nisan 2014 tarihinde gönderildi. Mevzuat değişiklikleri ile ilgili hızlı görüş alabilmek için geçtiğimiz yıl içerisinde Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç tarafından şirket genel müdürlerinin bulunduğu bir mail grubu oluşturulmuştu. Genç, konuları hızla aktarmak için çaba göstermişti. Fakat mail grubu içerisindeki farklı görüş içerisinde bulunan iki genel müdürün tüm mail grubunun tanık olduğu şekilde tartışmaya girmesi sistemin sonu olmuştu. Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç ise şimdi farklı bir yöntem izlemeye karar vermiş.

Sektörde diğer konuşulan konu ise bu uygulama ile TSB’nin devre dışı bırakılmış olup olmayacağıydı. Bir kesim “Şayet hızlı bir karar alınacaksa Ali Veli’ye, Veli Mehmet’e yolu izlenecekse bu yol çok daha makul” derken, diğer bir kesim ise Hazine Sigortacılık Genel Müdürlüğü bugüne kadar TSB’yi muhatap kabul ediyordu. Onun üzerinden bilgilendirme yapılması daha doğruydu. TSB’de yeni bir yönetim iş başına gelmişken zamanlama kafalarda soru işareti yarattı. Hepimizin aklına “Hazine acaba TSB’yi artık by-pass mı etmek mi istiyor sorusu takıldı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER