20 Nisan 2024, Cumartesi
spot_img

Genç: Şubeleşen acenteler mutlaka kurumsallaşacak

 Ankara Ticaret Odası (ATO) Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi tarafından düzenlenen “Acenteler Yönetmeliği ve Değişiklikleri” konulu toplantıya katılan Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, şubeleşen acentelerin kurumsallaşmaktan başka yolu olmadığını söyledi.

ato (2)

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, Ankara Ticaret Odası (ATO) Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi tarafından düzenlenen “Acenteler Yönetmeliği ve Değişiklikleri” konulu toplantıya katıldı. Komite Başkanı Kemal Gazioğlu’nun konuşmasıyla başlayan toplantıda acenteler bilgilendirildi.

ATO olarak her ay bir toplantı yaparak acentelerle sektördeki son gelişmeleri paylaştıklarına dikkat çeken Gazioğlu, Şubat ayı toplantınsın konusunun Acenteler Yönetmeliği olduğunu belirtti. Ahmet Genç’in yoğun programına rağmen davetlerine katılım gösterdiğine vurgu yapan Gazioğlu, konuşmasına Genç’e teşekkür ederek başladı. Gazioğlu, şöyle konuştu: “Toplantı serimize her ay devam edeceğiz. Mart ayının konusu Bireysel Emeklilik Sistemi olacak. BES’te dünya, Avrupa ve Türkiye’deki uygulamaları konuşacağız. Diğer yandan 3.UMEM Kursiyer programını açtık. 46 kişi ile mülakat yaptık ve çok zorlanarak 20 kursiyerimizi seçtik. Ş anda kursiyerlerimiz de burada siz acente arkadaşlarımızla tanışacaklar. İnşallah kursları bittiğinde sizin yanınızda işe başlayacaklar.”

Sıra brokerlik ve banka acenteliklerinde

Toplantıda kısa bir değerlendirme yapan Ahmet Genç, acentelerin sorularını cevapladı. Acentelerden özellikle şubeleşme konusunda sorular alan Genç, “Bu konuda taviz vermeyeceğiz. Şubeleşen acenteler mutlaka kurumsallaşacaklar, başka yolu yok. Geçmişte tali acentelikler yolu ile büyüyen acenteler sektöre çok zarar verdiler, hatta sigorta şirketlerinin kapanmasına yol açtılar. Artık bu tür kontrolsüz yapılara izin vermemiz mümkün değil. Acentelerin sorunlarının çoğunu çözdüğümüze inanıyorum. Uzun yıllar sektöre kamu adına hizmet verdim. İki yıl illeri gezdim ve sorunlarınızı dinledim. Bu çerçevede önemli değişiklikleri gerçekleştirdik. Son olarak brokerlik ve sigorta şirketlerinin banka acentelikleri ile ilgili birkaç düzenleme yaptıktan sonra sektörde fazla sorun kalmayacağına inanıyorum. Acente dernekleri arasında farklılıklar var, öncelikle bazı önemli konularda konsensus sağlamanız lazım. Derneklerden herhangi bir konuda görüş istediğimizde çok farklı cevaplar geliyor. Biz de hepsine bakıp kendimize göre doğru olanı yapıyoruz. Acenteler Yönetmeliği’nde yapılan son değişiklik SAİK’in de onayı alınarak yapıldı. Eğer sizlerin farklı görüşleri varsa yazılı olarak bize bildirin” dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER