9 Aralık 2023, Cumartesi
spot_img

Farkı Garanti’den ile özel hastaneye ödenen ‘farkı’ dert etmeye son

AkyüzTamamlayıcı sağlık sigortasını sunan şirketler arasına son olarak Eureko Sigorta katıldı. Garanti Bankası şubeleri aracılığıyla satışa sunulan ve ek teminatlarla zenginleştirilen ‘Farkı Garanti’den poliçesiyle tüm sigortalılar, yılda bir kez ücretsiz check-up hizmetinden de yararlanabilecek.

HAYATIMIZ SİGORTALI / ALP SÜER

Türkiye’de sigortalılara, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşmalı özel hastane ve sağlık kuruluşlarının sunduğu hizmetlerden SGK teminatı üzerinde “fark ücreti” ödemeden yararlanma olanağı sağlayan “tamamlayıcı” ya da “destekleyici sağlık sigortası”na ilgi artıyor. Söz konusu sigortayı sunan şirketler arasına son olarak Eureko katılırken, tamamlayıcı sağlık sigortasına (TSS) dahil özel hastane ve sağlık kuruluşu sayısı ise 400’e yaklaştı. İlerleyen günlerde ürünü sunan sigorta şirketi sayısının artması beklenirken, önümüzdeki aylarda Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) internet sitesinden şirketlerin tamamlayıcı sağlık sigortasında ürettikleri primler de genel sağlık branşından ayrı olarak ilgili taraflarca izlenebilecek.

Üç farklı teminat

Eureko Sigorta’nın, Garanti Bankası şubeleri aracılığıyla satışa sunduğu Farkı Garanti’den ile sigortalılar, SGK anlaşmalı çoğu özel sağlık kuruluşlarının sağlık hizmetlerinden fark ücreti ödemeden yararlanabilecek.

SİGORTALI’nın sorularını yanıtlayan Eureko Sigorta Sağlık Sigortaları Direktörü Uğurcan Akyüz’ün verdiği bilgilere göre Eureko, sigortalılara yatarak tedavi, yatarak tedavi artı ayakta tedavi ve bunlarla birlikte içinde “hamilelik ve doğum” hizmetlerinin de olduğu teminatı kapsayan üç farklı teminat sunuyor. Ayakta tedavi teminatı, yatış gerekmeyen durumlardaki muayene, laboratuar tetkikleri, röntgen ile fizik tedavi ve rehabilitasyon giderlerini kapsıyor.

Yatarak tedavi teminatı kapsamında ise cerrahi müdahale gerektiren, hastanede ya da yoğun bakım ünitesinde yatarak yapılan ve hayati tehlikeye neden olabilecek durumlardaki tedavi giderleri karşılanıyor. Hamilelik ve doğumla ilgili tüm yatarak tedavi giderleri ise hamilelik ve doğum teminatıyla güvence altına alınıyor. Ayrıca, Farkı Garanti’den poliçesine sahip tüm sigortalılar ameliyat, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi ve diyaliz gibi risklere karşı da teminat altına alınıyor. Eureko, TSS’de 43 ilde toplam 153 kurumla anlaşma yaparken, İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki diğer illerde poliçeler yaklaşık yüzde 27 indirimli satılıyor.

TSS’ye ilginin artması, yılbaşından itibaren özel hastane ve sağlık kuruluşlarına ödenen fark ücretlerindeki artışla yakından ilgili. Geçen yıl yapılan düzenleme ile vakıf üniversiteleri de dâhil tüm sözleşmeli özel sağlık kuruluşlarına başvuran hastalardan ek olarak alınabilecek ücretin tavan miktarının yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkarılması, söz konusu kuruluşlara başvuran hastaların parasal yükünü de artırmış durumda. Bu nedenle SGK güvencesinde olup, özel hastanelerden hizmet alan vatandaşların doğal olarak tamamlayıcı sağlık ürünlerine ilgisi artıyor. Olayın bir de arz cephesine baktığımızda, söz konusu ürün sayısını sunan şirket sayısı oldukça sınırlı. Bunun da birkaç temel nedeni var. Bunların da başında şirketlerin mevzuatla ilgili beklentileri geliyor. Hazine Müsteşarlığı’nın, 23.10.2013 tarihli ve 28800 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği”nin 18. maddesi, tamamlayıcı ve destekleyici sağlık sigortası ürünlerini düzenliyor.

Bazı şirketler isteksiz

Ancak, ilgili Yönetmelik’te TSS’de, sigorta şirketince özel hastane ve sağlık kuruluşlarına ödenecek farkın tavanı ya da limitleri konusunda bir düzenleme yok. Bir anlamda, fiyatların “ucu açık” olması, yani sigorta şirketleri ile özel hastane ve sağlık kuruluşlarınca karşılıklı anlaşmalarla belirlenmesi, bazı sigorta şirketlerinin piyasaya girme konusunda isteksiz davranmalarına yol açıyor. Bunlarla birlikte Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) teminat paketinin daraltılıp, hangi alanların, TSS’nin konusunu oluşturacağı konusunun netleşmemesi ve söz konusu sigortada devlet teşviki ile beklentilerinde bir sonuca ulaşılmaması, sigorta şirketlerini ürünü sunma konusunda aceleci davranmamalarına yol açıyor. 2012 yılı sonunda, Mapfre Genel Sigorta ile Medical Park Hastaneler Grubu işbirliği ile başlayan sigortayı sunan şirketler Mapfre Genel, Axa, Ergo ve Eureko olarak sıralanıyor.

“Tamamlayıcı sağlık sigortası sağlık branşını geliştirecek”

Türkiye’de özel sağlık sigortalarının henüz istenilen seviyelere ulaşmadığını belirten Eureko Sigorta Sağlık Sigortaları Direktörü Uğurcan Akyüz, tamamlayıcı sağlık sigortalarının bu branşın gelişmesine önemli katkılarda bulunacağını söylüyor. Tamamlayıcı sağlık sigortasında, devlet tarafından çeşitli teşvik yöntemlerinin geliştirilmesinin de sektörün büyümesine katkı sağlayacağını ifade eden Akyüz, şunları söylüyor: “Diğer yandan sektör olarak sigortalılara tamamlayıcı sağlık sigortalarının faydalarını iyi anlatabilmemiz gerekiyor. SGK ve özel sağlık sigortası bulunan vatandaşlar, özel bir sağlık kurumunda tedavi gördüklerinde sigorta kapsamındaki masrafları her iki taraftan da karşılanacak. Sigortalılar, aldıkları sağlık hizmetinin kapsam dâhilindeki bölümünü SGK’ya, geri kalan kısmını özel sağlık sigortası yaptırdıkları şirkete fatura edebilecek. Böylece her iki sigortanın teminat limitlerini daha iyi yönetebilecekler ve düşük tutarlı primlerle özel sağlık sigortalarının sunduğu geniş sağlık hizmeti seçeneklerine ulaşmak mümkün olacak.”

“Tamamlayıcı sağlık sigortası prim üretimi ayrı olarak izlenebilecek”

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), aylık olarak yayınladığı poliçe ve prim istatistikleri veri deseninde değişikliğe gidiyor. Yapılan değişiklikle branş kırılımında daha kapsamlı veriler yayınlanacak. Bu kapsamda tamamlayıcı sağlık sigortasında sigorta şirketlerince üretilen prim tutarları da artık ilgili taraflar tarafından ayrı olarak izlenebilecek. Yapılan çalışmaya göre hali hazırda TSB’nin internet sitesinde “genel sağlık” branşı içinde yer alan bilgiler “sağlık”, “tamamlayıcı sağlık”, “yabancılar için sağlık” ve “acil sağlık” şeklinde TSB tarafından ayrı ayrı yayımlanacak.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız TSB Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay, şunları söylüyor: “Şirketlerle yeni bir veri deseni paylaşacağız. Sağlık sigortası verilerini; sağlık, tamamlayıcı sağlık, yabancılar için sağlık ve acil sağlık şeklinde ayıracağız. Şirketlerden bu verileri ayrı ayrı talep edeceğiz. Şirketlerden hazırlık yapmaları için bir geçiş süreci isteyeceğiz.”

Farkı Garanti’den sigortalılara hangi ek teminatları sunuyor?
* Sigortalılar, yılda bir kez ücretsiz checkup hizmetinden yararlanabilecek.
* 40 yaş ve üstü kadın sigortalıların mamografi tetkik ücreti karşılanacak.
* Acil müdahale gereken durumlarda sigortalıların bulundukları yere anında ambulans ulaştırılacak.
* Ayrıca, Diş Bakım Paketi kapsamında diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve röntgen gibi bakım işlemlerinin masrafları karşılanacak.
Farkı Garanti’den poliçesinde primler 290 TL’den başlıyor*

Yatarak Tedavi: 290 TL
Ayakta Tedavi +Yatarak Tedavi: 670 TL
Ayakta Tedavi +Yatarak Tedavi+Doğum: 1.586 TL
*18-25 yaş arası. Kadın ve erkek için aynı.
İstanbul, Ankara ve İzmir için geçerli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER