25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Eylül ayı hareketli geçecek!

CAN KANTAR/HAYATIMIZ SİGORTALI

Sektör için önemli aylara giriyoruz. Hareketli bir yaz dönemini geride bıraktık. Zaten asrın felaketini yaşadığımız aylar geride kaldı. Hâlâ yaralar sarılmaya çalışılıyor. Umarım kışa kadar deprem yaşanan illerimizdeki vatandaşlarımızın tüm mağduriyetleri çözülmüş olur.

Gelelim sektördeki gelişmelere. Geçtiğimiz aylarda sektörde önemli yönetici değişimlerine tanık olduk. Sürpriz isimler görevden ayrıldı, yerine sürpriz atamalar yapıldı. Çok normal gelişmeler bunlar elbet.

Doğal Afet Sigorta Kurumu’nun (DASK) aylardır üzerinde çalıştığı kapsam genişletme çalışmalarının artık sonuna gelindi. DASK, ismine yakışır şekilde tüm afetlere teminat vermeye başlayacak. DASK’ın öncelikle yüzde 100 sigortalılık oranına ulaşması gerekiyor. Artık yaşanan depremler, olası yaşanabilecek depremler ve de sel gibi riskleri yaşadıktan sonra tartışmasız sigorta yaptırma mantığını kabullenmiş olmalıyız diye düşünüyorum. Bunun şakası yok. Bu nedenle artık DASK yaptırmamak herhalde çok mantıklı bir hareket olmayacaktır. DASK’ın primleri ve teminatları da o oranda artırılıp sigortalının mağduriyetini engelleyecek seviyeye getirilecek.

DASK’TAKİ YENİLİKLER ÖNEMLİ

DASK’ın kapsamının genişletilmesi, isteğe bağlı konut sigortalarına olan ilgiyi azaltır mı? Hiç zannetmiyorum. Çünkü benim de duyduğum kadarıyla DASK’ın kapsamının genişletilmesine sigorta şirketleri sanırım geçmişte bu sebeple karışı çıkmışlardı. Ama zaman içerisinde bu iki sigorta ürününün de birbirini tamamlar nitelikte olduğu görülecektir. Bu arada yine konuyu yine iletişime getireceğim. Çünkü bu durumun sigortalılara bıkmadan usanmadan anlatılması gerekiyor. Nasıl trafik sigortası ile kaskoyu hâlâ karıştırıyorsak buradaki ayrışmayı da yalın bir şekilde sigortalılara anlatılmak gerekiyor.

Eylül ayının bir diğer önemli gelişmesi Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli‘nin, Türkiye Sigorta’daki görevinden ayrılmasından sonra otomatik olarak düşen başkanlığının yerine yeni bir başkanın genel kurula kadar seçimi var.

TSB BAŞKANLARI HİÇ SEÇİM KAYBETMİYOR!

Sektörü takip ettiğim 2004 yılından bu yana seçilen tüm TSB Başkanları şirketlerindeki görevlerinden ayrılmaları sebebi ile başkanlığı bıraktılar. Hatırladığım kadarıyla Mapfre Sigorta Genel Müdürü Hulusi Taşkıran‘ın seçiminde kıyasıya bir yarış olmuştu. Sonrasında sektör yöneticilerinin TSB başkanlığına pek ilgi gösterdiklerini görmedim. Son anda bir yönetici çıktı aday oldu ve seçildi. 2004 yılı ve sonralarında sektör kendi içerisindeki fiyatta rekabetten şikayet ediyordu. Ne zaman bir branş kâr etmeye başlasa fiyatta rekabet başlar, sektör gün yüzü göremezdi. Sonrasında mevzuat ve kamu otoritesi ile ve hükümetler nezdinde mevzuat süreçleri başladı. Sektör yöneticilerimiz TSB Başkanlığına talip olmaktan geri durdular. Bu dönemlerin en büyük çilesini de Groupama Sigorta Genel Müdürü ve TSB Başkanı Ramazan Ülger ve o dönemin TSB Genel Sekreteri şimdinin SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu çektiler. Sonrasında da zaten pek kimse başkanlığa talip olmadı, Atilla Benli tek başına girdi; bütün oyları almış başkan seçildi.

UĞUR GÜLEN NİHAYET BAŞKAN ADAYI

Şimdi TSB Başkanlığı için üç aday adaylığını açıkladı. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, AcnTURK Sigorta YK Başkanı Murat Büyükçelebi ve AREX Sigorta YK Başkanı Adnan Süphanoğlu TSB Başkanlığına aday olduklarını açıkladılar. Güzel çekişmeli bir seçim olacak diye düşünüyorum. Üç adaya da şimdiden başarılar dilerim.

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen uzun bir zamandır Aksigorta’nın Genel Müdürlüğü’nü sürdürüyor. Aynı şirkette en uzun GM unvanını sürdüren çok az sayıda (belki tek kalmıştır) Genel Müdürden biri Uğur Bey. Burada ilginç olan bir durum söz konusu yalnız. Uğur Gülen uzun yıllar TSB’deki bu görevlere uzak durmuştu. Keza, Recai Dalaş, Cemal Ererdi, Yavuz Ölken, Tolga Gürkan gibi. Fakat bu arada Aksigorta adına hep Fahri Altıngöz’ü bu göreve yönlendiriyordu. Fahri Bey’in sektör tecrübesi ve bilgisine söylenecek bir şey yok; ama üstlendiği görevin Genel Müdürlük olmaması sebebi ile başarılı olamamıştı.

BÜYÜKÇELEBİ SÜRPRİZ ADAY

Şimdi görüyoruz ki Uğur Gülen bu sefer kendisi aday. Bu önemli bir gelişme elbet. Sürpriz adaylardan biri ise AcnTURK Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi oldu. Murat Bey’i uzun yıllardır yakından tanıdığım için şu değerlendirmeyi yapabilirim. Öncelikle bir duruşu var, liderlik vasfı var, dürüst biri. Bunlar kişisel özellikleri. Sektörel olarak ise yıllardır acente olarak sektörün mutfağında yetişmiş, TÜSAF’ta çok başarılı işlere imza atmış bir STK yöneticisiydi. Sonra olmaz denilen bir şeyi başardı ve acenteler yani meslektaşları için bir sigorta şirketi kurdu. Çok zorlu süreçti bu. Ben yakından biliyorum. Dikenli yollardan başarı ile geçti ve şirketi kurdu. Şimdi bir sigorta şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı. Hani öyle Genel Müdürlükten sonra kızak bir Yönetim Kurulu Başkanlığı değil, Genel Müdür Ali Murat Dişçi ile birlikte icraatın içinde bir YK Başkanı. Hem dağıtım kanallarının sorunlarını biliyor; hem de bir sigorta şirketinin yaşadığı sorunlara birebir hâkim. Neden seçilemesin ki.

AREX Sigorta YK Başkanı Adnan Süphanoğlu‘nu tanımıyorum, kendisi ile ilgili bir fikrim yok. Aday olmuş cesaretinden dolayı kutluyorum. Sanırım diğer adayların 30 yılda edindikleri bilgi birikimi 3 yılda edinmiş olduğuna kanaat getirmiş. Sektörde elbet farklı isimler, farklı görüşlere ihtiyaç var elbet ama, Birlik Başkanı’nın çok daha fazlasına ihtiyacı var düşüncesindeyim. Bu arada başkanlığa adaylığına açıkladığında Linkedin de AREX Sigorta unvanının hemen altında KAR-TUR Turizm AŞ. ünvanı geçiyordu. Şimdi baktığımda bunu silmiş. Kendisine de başarılar dilerim.

SİGORTA HAFTASINI YİNE BİZ BİZE KUTLAYACAĞIZ

Son olarak Eylül ayında Sigorta Haftası kutlamaları var yine. Tam programı bilmiyorum ama uluslararası bir toplantı davetinden haberim var. Özetle, Sigorta Haftası’nda yıllardır eleştirdiğim gibi tüketiciye kendimizi anlatacağımız etkinlikler yerine yine kendi sorunlarımızı Sigorta Haftası’n da tekrar tartışmayı seçtik. Şimdiden kutlu olsun ne diyeyim…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER