26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Euler Hermes ve HSBC, alacak sigortasında küresel işbirliğine imza attı

VirmaSokmen_HSBCHSBC, Ticari ve Kurumsal Bankacılık müşterilerine ticari alacak sigortası çözümleri sunması için Euler Hermes ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Küresel çapta etkin olacak işbirliği ile Euler Hermes, HSBC’nin ticari alacak sigortası hizmetinde tek tedarikçisi olacak. Anlaşma  kapsamında, satışlarını çek karşılığı ve açık hesap yapan HSBC Ticari ve Kurumsal Bankacılık müşterileri, sektörünün öncüsü Euler Hermes’in sunduğu, alacakların ödeme aczine karşı koruma çözümlerine ayrıcalıklı erişim hakkına sahip olacak. Dünyada 40 milyondan fazla şirketin yer aldığı veritabanı yardımıyla, sigortalılarına derinlemesine kredi analizi sunan Dünyanın lider alacak sigorta firması Euler Hermes, müşterilerinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlarda iş yaptığı alıcılarının risk seviyelerini takip ediyor ve alıcı temmerüdüne karşı müşterilerini koruyor.

Euler Hermes ve HSBC arasındaki işbirliğinin, alacak sigortası pazarı için küresel seviyede bir “ilk” olduğunu ifade eden Euler Hermes Yönetim Kurulu Başkanı Wilfried Verstraete, iki kurum arasında büyük bir sinerji olduğunu söyledi. Ticaretin yüzde 80’inden fazlasının açık hesap yapılması, sektörel ve coğrafi risklerdeki artış nedeni ile alacak sigortasına talebin hızla arttığının altını çizen Verstraete, “pazar liderliği, yüz yılı aşan küresel tecrübe ve mükemmel müşteri hizmetinin yanı sıra Allianz tarafından desteklenen finansal gücü sayesinde Euler Hermes, HSBC tarafından küresel iş ortağı olarak seçildi. HSBC ile  birlikte HSBC Ticari ve Kurumsal Bankacılık müşterilerine küresel liderliğimiz ve güçlü yerel uzmanlığımızın getirdiği faydaları sunacağız” dedi.

Ticari alacak sigortasının büyük önem taşıdığını ifade eden HSBC Ticari Sigorta ve Yatırımlar Küresel Başkanı Mark Hussein “Ticari alacak sigortası müşterilerimizin güvenle ticaret yapmasını sağlıyor ve aynı zamanda şirket bilançolarını beklenmeyen finansal şoklara karşı koruyor. HSBC’nin mevcut ticaret ve alacakların finansal çözüm yelpazesini tamamlayan bu işbirliğini duyurmaktan ve şirketlerin özellikle finansal güvenceye ihtiyaçları olduğu bir dönemde Euler Hermes ile olan ilişkimizi büyütmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

İşbirliğinin Türkiye pazarına etkisini değerlendiren Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner ise “Ticari alacak sigortası Türkiye pazarı için henüz yeni bir ürün olmasına rağmen, zorlu ekonomik koşullar altında güvenli ticaret yapmak isteyen şirketlerin ürüne olan taleplerinin arttığını görüyoruz. HSBC ile başlattığımız işbirliği sayesinde HSBC Türkiye’nin müşterilerinin ticari alacaklarını da olası risklere karşı koruyarak sürdürülebilir büyüme yakalamalarına destek olacağız” dedi.

İşbirliğini değerlendiren HSBC Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Virma Sökmen ise şunları söyledi. “Dünyanın uluslararası öncü bankası olma stratejimiz doğrultusunda, HSBC Türkiye olarak Allianz Grubu’nun bir parçası olan Euler Hermes ile yakın zamanda Hong Kong, İngiltere ve Brezilya’nın ardından Türkiye’de de gelişen piyasa koşullarında artan alacak riski yönetimi taleplerini karşılamak ve müşterilerimizin bu konudaki ihtiyaçlarına çözüm getirmek amacıyla işbirliğini hayata geçirmiş bulunmaktayız. HSBC Türkiye bu işbirliği sayesinde Ticari ve Kurumsal müşterilerinin ticari alacaklarını teminat altına alması ve bilançonun aktiflerinde önemli yer tutan bu kalemin güvencesini sağlamasına aracılık etmeyi amaçlıyor. Böylece, Euler Hermes tarafından verilecek profesyonel destek ile müşterilerimiz, alıcılarının finansal durumları hakkında güncel bilgiye sahip olarak ticaret işlemlerine güvenle devam edebilecekler.”

Allianz Grubu’nun bir parçası olan Euler Hermes ve HSBC 2008 yılından bu yana Brezilya, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’de stratejik ortaklar olarak faaliyet gösteriyor. İşbirliği ayrıca Hong Kong ve İngiltere pazarlarına yakın zamanda sunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER