23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Eredenk: Bireysel Emeklilik Sistemi nin başarısının anahtarı karşılıklı güven

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk 1Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ve CFA Society of Istanbul işbirliğiyle, İstanbul Sabancı Center’da “Future of Finance: Emeklilik Tasarrufları” konulu bir panel gerçekleştirildi. 28 Ocak Salı günü düzenlenen panelde, yurtdışında finans danışmanlarına davranışsal finans konusunda danışmanlık yapan Santra Clara Üniversitesi Finans Profesörü Meir Statman ve CFA Enstitüsü Asya-Pasifik Bölgesi Genel Müdürü Dr. Ashvin Vibhakar katıldı. Türkiye Sigorta Birliği ve CFA Society of Istanbul işbirliği, Akportföy’ün desteğiyle, finansın geleceğini konuşmak ve emeklilik tasarrufları konusunda yatırımcıların davranışsal eğilimlerini daha iyi anlamak amacıyla gerçekleştirilen “Future of Finance: Emeklilik Tasarrufları” panelinin açılış konuşmasını CFA İstanbul Başkanı Ertunç Tümen yaptı. Panelde ilk konuşmacı olarak yer alan TSB Yönetim Kurulu Üyesi Meral Eredenk, Türkiye’de bireysel emeklilik sisteminin gösterdiği gelişimi ve tasarruf açığı konularını ele aldı.

Panele yurtdışından konuşmacı olarak katılan CFA Enstitüsü Asya-Pasifik Bölgesi Genel Müdürü Dr. Ashvin Vibhakar ise “Finansın Geleceği ve Emeklilik Tasarrufları” konusundaki deneyimlerini aktardı.

Finans danışmanlarına, yatırım davranışları konusunda danışmanlık yapan Santa Clara Üniversitesi Finans Profesörü Meir Statman ise panelde “Yatırımcılar gerçekte ne ister: Zorunlu emeklilik hakkında davranışsal finans dersleri” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Yatırımcıların davranışsal eğilimlerini ve gerçekte ne istediklerini çözümlemeye çalışan Statman, çeşitli nedenlerle bireylerin tasarruf eğilimlerinin farklılaşabildiğini ve Avustralya, İngiltere gibi ülkelerde uygulamaları görülen zorunlu özel emeklilik sistemlerinin bireylerde oto-kontrol sistemini ikame ederek tasarruf oranlarını artırmayı amaçladığını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER