23 Nisan 2024, Salı
spot_img

Eksperler, Sigorta Eksperleri Yönetmeliği’ni masaya yatırdı

Sigorta Eksperleri Derneği (SED) tarafından Bolu’da kamp düzenlenerek, Sigorta Eksperleri Yönetmeliği’ndeki kariyer planı, unvanlar arasındaki geçiş, şart ve süreleri, meslek içi eğitim, eksperlerin görev ve yetkileri ile ilgili maddeler tüm yönleriyle iki gün boyunca tartışıldı.

sed (1)Sigorta Eksperleri Derneği (SED), Sigorta Eksperleri Yönetmeliği’nin değiştirilmesiyle ilgili olarak Bolu’da iki günlük kamp düzenledi. 11 Temmuz 2014 tarihinde Ankara’da yapılan istişare toplantısında Sigorta Eksperleri Yönetmeliği’nin tümden değiştirilmesi hususunda alınan karar çerçevesinde SED, mevcut yönetmeliğin günümüz şartlarına uygun bir şekilde yeniden düzenlenmesi için bir çalışma başlattı.

SED, Ankara’da yapılan istişare toplantısı doğrultusunda, yönetmeliğin Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) ve tüm derneklerle ortak bir çalışma ile şekillendirilmesi amacıyla iki gün süreli bir kamp programı da düzenledi. 18-19 Ekim 2014 tarihinde SED organizasyonu ile Bolu Dağı Polis Evi’nde gerçekleştirilen çalışma kampında, SED  Teknik ve Hukuk Komitesi tarafından hazırlanıp, komite üyesi Ulaş Erdoğan tarafından kaleme alınan yönetim kurulu tarafından son şekli verilen Sigorta Eksperleri Yönetmelik Taslağı tüm yönleriyle ile iki gün boyunca tartışıldı.

Çalışma kampına SEİK Başkanı Yalçın Kaya ve SEİK üyeleri Çetinay Karaol, Tayfun Ermetin, Hasan İleri, SED Başkanı Ahmet Nedim Erdem ve SED Yönetim Kurulu üyeleri, Anadolu Sigorta Eksperleri Derneği (ASED) Başkanı M. Şahin Gazyağcı ve ASED Yönetim Kurulu üyeleri ile Ege Sigorta Eksperleri Derneği (ESED) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Alp Aslan katıldı. Toplantıların moderatörlüğünü SEİK Üyesi Tayfun Ermetin yaptı.

Katılımcılar görüşlerini açıkladı

Hazırlanan taslak yönetmelik maddelerinin tek tek okunması ve katılımcıların maddeler üzerinde görüş bildirmesi yöntemi belirlendi ve bu yöntem ile her madde için görüş belirtmek isteyen katılımcılar söz alarak görüşlerini bildirdi. Görüş ve tartışmaların yoğunlaştığı maddeler, eksperlik mesleğinin unvanlandırılması ve kariyer planı, unvanlar arasında ki geçiş şart ve süreleri, meslek içi eğitim, eksperlerin görev ve yetkileri oldu.

sed (2)İkinci bir toplantı düzenlenecek

Katılımcıların genelinin son derece olumlu tavır sergilediği, fikir ve düşünceleri ile katkı sunduğu iki günlük kamp sürecinde tüm katılımcıların görüşleri kayda alındı. Kamp süresince yapılan değerlendirme sonucunda tartışılan konular üzerinde 8-9 Kasım tarihlerinde ikinci bir toplantı düzenlenmesi kararlaştırıldı. Yapılacak son değerlendirme toplantısından sonra, ortaya geniş katılımlı ve içerikli bir taslak yönetmelik çıkarılması, bilahare bu taslağın tüm meslektaşlarımızla paylaşılması ve fikirlerinin alınması sonrasında Sigortacılık Genel Müdürlüğü’ne sunulması hakkında görüş birliği tesis edildi.

Toplantı sonrası alınan her karar bir adım ileriye götürüyor

Bundan sonraki süreçte sigorta eksperlerinin tüm yöneticilerinin SEİK çatısı altında bir araya gelerek oluşturduğu bu yönetişim biçiminin mesleğe çok daha fazla katkı sunacağı anlaşıldı. Bu güne kadar yapılan tüm istişare toplantıları sonucunda alınan her kararın mesleği bir adım ileriye taşıdığı fark edildi.

SED yönetimi, bugüne kadar üstlendiği birleştirici ve uzlaşmacı misyonu devam ettirme kararında olduğunu açıklayarak, “Birleşme ve bütünleşmenin en önemli fonksiyonu daha hızlı karar alma ve alınacak kararların tüm yönleri ile tartışılması fırsatını bizlere sağladı. Oluşan bu süreç ve yapılan çalışmanın mesleğimiz adına hayırlı olmasını dileriz. Çalışma kampına katılıp mesleğimize hizmet eden bütün yönetici meslektaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

 1. Mesleğimiz ile alaka yönetmelik taslağının hazırlanması çalışmaları fevkalade güzel. . Ancak bacak eksik,bu çalışmalar çalıştaylar halinde,bütün meslektaşlarımızın katılımı ile olmalıdır. Seçimler öncesi ücret meselesi gibi, eksper tayini ile kamu spotu reklamları gibi yalan dolanlarla dolu olmasın…..Hala seik içinde bilirkişi olarak tayin edilenlerin ekspertiz ve,değer kaybı yapan meslektaşlarımızın takdir ettikleri ücreti traşlayan bir ucube zihniyet var iken,bu tip toplantılar sakat. CAMİA nın ve kamu oyunun sizlere güveni hiç yok..Kamu oyu yoklamlarında Sigorta eksperine ve sigorta şirketlerine güvensizliğin % 69,7 olduğu bir zeminde bu tip çalıştaylar. Bütün meslektaşların katılımı ile olmalıdır……Sigortacılık Denetleme Kurulunun 2013 ve 2014 yıllı içinde bazı Şirketlere,suistimal ve dolandırıcılıktan dolayı (Sigorta Gündem ve Sabah gazetesi duyurdu) verdiği Milyonlarca idari cezaların ana rotası bazı eksperler olduğura göre,evvela bu belayı defetmenin yollarını bulalım. 2007 ile 2014 yılları arası toplam 6 milyar dolar ,suistimal var …Mızrağın çuvala sığmadığını Denetleme Kurulu daha yeni farkına vardı…Cumhurbaşkasınımız Recep Tayyip Erdoğan’nın ne kadar haklı olduğu ortada oligarşik bürokrasi ve yandaşları……

 2. Sevgili Meslektaslarim,

  Yillardir yonetimde olan basta Sn.Yalcin Kaya beyefendi olmak uzere bu arkadaslarin bu guzide meslegi nereden nereye getirdikleri acikca gorulmektedir. Bunu meslek icinde olan sizlere anlatmaya gerek yok. Insanlar ofis kapatiyor, eleman cikariyor, vergilerini odeyemiyor… vs. vs.
  Bizim yoneticelrimizde hala o kamp bu kamp meslegi bir adim oteye goturduklerini soyluyorlar. Mehter yuruyusu gibi iki geri bir ileri diyecegim oda degil. Yillarca onlarca adim geri goturdugunuz meslekte hala bir adimdan bahsediliyor.
  Kisisel veya bazi grup menfaatleri degil mesleginizi dusunun artik. Insanlari bos vaatlerle kandirmayin..
  Eksperler sizden sonuc bekliyor. Dik durun ve imkanlarinizi kullanin. Artik birseyler yapin uyutmayin meslektaslarinizi.
  Memur ettiniz bagimsiz olmasi, hakki savunmasi gereken insanlari. Bu insanlar ki artik birakin baskalarinin haklarini KENDI HAKLARINI dahi savunumaz hale geldiler…

  Saygilarimla,

  ERCAN AKIN
  Sigorta Eksperi

 3. ERCAN AKIN Meslektaşım sana aynen katılıyorum ve ifade ettiklerin herşeyin altına imzamı defalarca atıyorum…Bu toplantıda hiçbir sigorta şirketi ile çalışmayan bağımsız ve tarafsız ekperler neden yok veya neden çağırılmadılar. Ben dahil diğer meslektaşlarımız başka bir hazine,başka bir TOBB da mı kayıtlılar. Çağırmaya ya yürekleri yetmiyor,ya da yine tezgah aynı tezgah. ..Bakın Sayın Dr Ahmet GENÇ yine kendi hazırladığı yönetmeliği sektöre dayatacak ve dönüp diyecekki…Hiç şikayet etmeyin bu sizin bize önerdiğiniz yönetmeliğin ta kendisi……Demedi demeyin…
  Bu toplantıların esası şu olmalı biz sektörün vazgeçilmezi olarak hepbirlikte hareket ederek..Bu TOBB şemsiyesi baskısı altında nasıl kurtulup BİRLİK haline gelebiliriz…Bunları konuşun mevcut SEİK ile DERNEK ile meselemizde bir adım dahi atamayız,ATAMAZLAR…Kimse kimseyi kandırmasın…DÜRÜST OLALIM VESSELAM…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER