13 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Devrim Ersöz: “Sigortacılıkta yapay zekânın kullanımı”

2023 yılı yapay zekâyı en çok konuştuğumuz dönemlerden biri oldu. Yapay zekâ, blokzincir ve bulut bilişim gibi yeni nesil teknolojiler, sigorta şirketlerinin iş yapış şekillerini değiştirmeye başladı. Bu teknolojilerin 2024 yılında da sigortacılık sektörü üzerinde önemli etkileri olacağını öngörmek yanlış olmaz.

Yapay zekâ teknolojileri, büyük veri setlerini analiz ederek veri madenciliği ve makine öğrenmesi yöntemleriyle bilgiler üretme yeteneğine sahip. Sigorta şirketleri de artık çok büyük miktarda sigortalı verilerini yapay zekâ algoritmalarına besleyebiliyorlar.

AXA Sigorta kişiye özel poliçe teklifleri sunuyor

Dünyada yapay zekâyı kullanan pek çok sigorta şirketi var. Örneğin, AXA Sigorta müşteri davranışlarını ve hasar ödemelerini analiz eden yapay zekâ modeliyle, kişiye özel poliçe teklifleri sunuyor. 

Amerika’da State Farm isimli şirket, sürücü davranışlarına ilişkin verileri derleyen yapay zekâ modeliyle, başarılı sürücü indirimi şeklinde uyguluyor. 

Allianz, kaza verilerini inceleyen yapay zekâ sayesinde, risk profiline göre fiyatlandırma yapıyor. 

Çin’de ZhongAn şirketi online sigorta platformunda müşterilerin risk profillerini oluşturan ve primleri belirleyen yapay zekâ motoru kullanıyor. 

İngiliz Aviva ev, araba gibi varlıkların bakım onarım verilerini toplayan yapay zeka ile hasar riskini tahmin ediyor. 

Hindistan’da Gen Re tarım sigortalarında, hasat verimini etkileyen iklimsel faktörleri analiz eden yapay zekâ kullanıyor.

Munich Re doğal afet risk haritalamasında, büyük veri setlerini işleyen derin öğrenme modelleri geliştiriyor.

2024’te yapay zekâ kullanımı yaygınlaşacak

2024 yılında yapay zekânın ön plana çıkan kullanım alanlarından bazıları; kişiye özel risk değerlendirmeleri yapılması, hasar oranlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi, sahtecilik vakalarının tespiti olacaktır. Böylece daha adil fiyatlandırma imkânı doğacak ve hasar oranları düşürülebilecektir.

Pek çok kişinin kripto paralarla dolayısıyla bilgi sahibi olduğu blokzincir teknolojisinin de sigortacılıkta kullanımı yaygınlaşıyor.

Blokzincir, verilerin güvenli biçimde depolanmasını ve işlenmesini sağlayan dağıtık bir veri tabanı teknolojisi. Sigorta sektöründe blokzincir, 2024’den itibaren özellikle ödeme süreçlerinin takibinde ve tazmin süreçlerinin şeffaflaştırılmasında kullanılacaktır. Bazı şirketler, hasar değerleme raporlarını ve ödeme kayıtlarını blokzincirine alarak süreçleri hızlandıracak ve soruşturma maliyetlerini azaltacaktır.

Diğer bir teknolojik kolaylık da bulut bilişim alanında. Bu teknoloji, kaynakların paylaşımını ve ortak kullanımını sağladığı için sigorta şirketleri için büyük avantajlar sunmaktadır. 2024 yılında bulut teknolojisi sayesinde veri depolama ve işleme maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlanacaktır. Ayrıca, risk yönetimi süreçleri gerçek zamanlı verilere dayalı olarak yürütülebilecektir. Böylece müşterilere sunulan dijital hizmetlerin kalitesi artırılabilecektir.

Yapay zekâ, blokzincir ve bulut bilişim gibi teknolojilerin 2024 yılında sigortacılık sektöründe yaygın kullanıma geçeceği ve süreçleri önemli ölçüde dönüştüreceği söylenebilir. Akıllı uygulamalarla daha adil fiyatlandırma, hızlı süreçler ve müşteri deneyimindeki iyileşmeler sektörün geleceğini olumlu yönde etkileyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER