24 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

CryptoLocker virüsüne karşı güncellemeleri atlamayın!

ada yazilimAda Yazılım, son zamanlarda TTNET adına hazırlanmış sahte faturalara karşı şirketlerin yedekleme sistemlerinde güncelleme yapmaları gerektiğini belirtiyor.

Ada Yazılım yetkilileri de son zamanlarda internet üzerinden TTNET adına hazırlanmış sahte faturalar ile ilgili müşterilerini uyarıyor. Şirket, 1.2.6240 ve sonraki sürümlerden daha alt bir versiyon yedekleme sistemi kullanan müşterilerinin güncelleme yapmasını tavsiye ediyor.

Elektronik posta kullanıcılarının adreslerine sahte TTNET fatura bilgisi gönderildiği ve bu yolla bilgisayarlara virüs bulaştığı günlerdir konuşuluyor. TTNET tarafından gönderildiği sanılan fatura tutarının yüksek olması sebebiyle virüs içeren maili açan kullanıcılara, sahte bir TTNET linki veriliyor. Faturayı indirmek için bu siteye yönlendirilen kullanıcılardan, indir butonu tıklamaları isteniyor. Kullanıcılar sahte faturayı indirmeye başladıklarında ise bilgisayarına virüs bulaşıyor ve tüm dosyalarını kaybetmeye başlıyor. Dosya uzantılarının adı değişiyor ve açılmıyor. Verilen uyarıda ise “Tüm dosyalarınız CryptoLocker virüsü tarafından şifrelenmiştir” yazıyor. Ada Yazılım yetkilileri de son zamanlarda internet üzerinden TTNET adına hazırlanmış bu sahte telefon faturaları ile ilgili müşterilerini uyarıyor. E-postayı açan kişilerin bilgisayarına ve ağdaki diğer makinelere virüs bulaştığını böylece tüm verilerin şifrelendiğini söyleyen Ada Yazılım yetkilileri, “Özellikle e-postada yazan rakamlar yüksek olduğundan çoğunluk tarafından merak edilip açılıyor. 1.2.6240 ve sonraki versiyonlar ile Ada Yazılım yedekleme sistemi, bu virüs yayılmasına karşı yedeklenecek şekilde revize edildi. Lütfen, güncellemenizi kontrol edip eğer bu sürümden daha alt bir versiyon kullanıyorsanız, http://www.adayazilim.com/#/acenteGuncelleme adresinden güncellemenizi yapın” açıklamasında bulundu.

Ada Yazılım yetkilileri, fatura bilgisi adı altında gönderilen virüslerden korunmak için ise şu uyarılarda bulundu: _ Türk Telekom adına yüksek bedelli fatura e-postası gelirse kesinlikle ekleri açmayınız. _ E-postayı linklere tıklamadan kalıcı olarak siliniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER