13 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

“Çinli markalara getirilen ek vergi pazar dinamiklerini değiştirebilir”

Çinli otomobil markalarına getirilen ek yüzde 40 gümrük vergisine ilişkin açıklamalarda bulunan CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, kararın otomotiv sektöründe rekabeti yeniden şekillendirebileceğine dikkat çekti.

CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın Çinli markalara gelen ek yüzde 40 gümrük vergisi uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Kararın iç pazarda düşüşe geçen yerli payı yükseltmek ve Türkiye’ye yatırımın teşvik edilmesi için alındığını belirten Yalçın, yatırım ve üretim gibi süreçlerin kısa vadede gerçekleşmesinin zor olduğunu söyledi.

Yılın ikinci yarısı 0 km araç fiyatları yükselebilir

Bugüne kadar Avrupalı rakiplerine göre daha düşük fiyattan araç satan Çinli markaların fiyatlarının yükselmesiyle bu sefer Avrupalı markaların da fiyat artıracağını dile getiren Yalçın, “Rekabette fiyat, satış gibi stratejiler ve dinamikler değişecek. Çünkü markalar genellikle yıllık planlama yaparlar ve ani vergi artışları, bu planları alt üst edebilir. Bu durum, stok yönetimi ve fiyatlandırma stratejilerini ciddi şekilde etkileyecektir. Yılın ikinci yarısında pazarda zaten yüksek olan 0 km araç fiyatları daha da yükselecektir” dedi.

Çinli markalar strateji değiştirebilir

Büyük ve sağlam Çinli markaların karar yüzünden Türkiye’den çıkmayacağını söyleyen Yalçın, “Farklı satış, pazarlama ve fiyat stratejileri deneyeceklerdir. Yeni ek verginin yürürlüğe gireceği tarih olan 8 Temmuz’a kadar bu markalar yok satar. Sonrasında iç pazardaki talebe göre bu markaların 2.el’i değer kazanabilir. Sonuç olarak yılın 2. yarısında Türkiye’de otomotiv sektöründe rekabetin yeniden şekillenmesi ve pazar dinamiklerinin yeniden değişmesini bekleyebiliriz. Çinli markaların fiyat artışları, yerli üretim ve Avrupalı rakiplerin pazardaki konumlarını güçlendirebilir” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER