25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Can Kantar: Trafikte hedef elbette ‘Serbest Tarife’

CAN KANTAR/HAYATIMIZ SİGORTALI

Trafik sigortalarında düğümlenen sigorta şirketleri diğer branşlarda da rahat hareket edemiyor. Ekonomik koşulların zorluklarını biliyoruz. Bu dönemde en önemli başarı müşterisini kaybetmemek olmalı. Sektörün en büyük başarısı, öyle “şu kadar prime ulaştık, üretim şu kadar arttı, bu kadar arttı yerine, SİGORTALI SAYISININ ARTIRILMASI olmalı. Sigortalı sayısı artmıyorsa, aynı kalıyorsa, eh işte, azalıyorsa, bence çok başarıdan bahsedilmemeli.

SİGORTALI SAYISI ARTMADAN…

Geçtiğimiz gün bir sektör toplantısında uzun yıllar sigorta acenteliği yapmış bir Abi ile karşılaştım. “Can Bey fiyatlar öyle arttı ki, artık biz sigortacılık ile uğraşanlar, sigortanın önemini bilen, bu işin içindeki biri olarak bizler bile sigorta yaptıramaz olduk” dedi. Haklı elbet, bunu kendisinden duymuş olmam beni şaşırtmadı, çünkü bizzat ben de bunu yaşıyorum. Bütçem elverdiği kadar masraflarımdan kısıp poliçelerimi yenilemeye devam ediyorum. Hâtta, aileme de devam ettirmeleri için baskı yapıyorum. Çünkü, bu zaman sigortasız olmak büyük risk.

Hep yazılarımda yazıyorum, özellikle ulusal basında Posta Gazetesi‘nde yazdığım yazılarda ‘sabit geliri’ olan, değerlerini yitirdiklerinde maddi kayıpları yerine koyamayacak kişilerin mutlaka sigorta poliçelerini yenilemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü, zor bir dönem. Öyle bir çelişki içerisindeyiz ki…Tüketici dertli, sigorta sektörünün paydaşları dertli, sigorta aracıları dertli, sigorta şirketleri dertli, kamu otoritesi dertli, Hükümet ise o da dertli. Bu döngü içerisinde birinin mutlu olması gerekmiyor mu diğerleri mutsuzken. Ama böyle bir durum yok, tuhaf…

TADIMIZ TUZUMUZ YOK!

Şu çok net görülüyor ki…Trafikteki sorun çözümlenmediğinde sigorta şirketlerinin diğer branşlara ağırlık vermesi, efor sarf etmesi, yenilikler sunması mümkün görünmüyor. Zaten canı burnunda bir sektör olan sigortacılık önce pandemi, sonra ekonomik sıkıntılar, sonra asrın felaketi Deprem, sonra seçim atmosferi derken 2023’ün yarısı geçti. İte kaka geçen aylar. Kimsenin tadı tuzu yok. Demoralize olduk aylardır. Toparlanamadık bir türlü.

Pandemi de olsa yeni YouTube kanalı Sigorta Ekranı ile büyük bir motivasyon yakalamıştık. Sektörün tek iletişim kaynağı olmuştuk. Ama Deprem biz iletişimciler için de tam bir kabustu. Tabi ki Deprem Bölgesi’nde yaşanan kabusların yanında elbet bir şey değil ama. İşimize odaklanamadık. Röportaj yapamadık, Sigorta Ekranı‘na sektörden kimseyi davet edemedik. Etsek ne konuşacaktık ki, o da ayrı bir konu. Neyse bu kabusu şimdi yeni yeni atlatmaya çalışıyoruz; şu seçim atmosferini de atlattığımızda umarım işe odaklanabileceğiz.

TEK BAŞINA İŞE YARAMAZ!

Trafik Operasyon Merkezi’nin, trafik sigortasındaki arz problemi için bir çare olabileceğini görebiliyoruz. Sigorta şirketlerinin trafikten kâr beklentisi falan yok. Başa başı yakalamaları bile yetecek. Bunun için de ekonomi politikalarında seçim nedeniyle bazı değişikliklerin ertelenmesi sonucunun tersine dönme beklentileri var sektörde. Aksi takdirde ne Trafik Operasyon Merkezi ne de serbest tarife çare olamayacak gibi.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu adım adım ilerliyor. Bir taraftan Trafik Sigortası ile ilgili sorunları çözmeye çalışırken, diğer taraftan birkaç tane de olsa kritik çizgiye inen sigorta şirketlerinin rehabilite edilmesi ile uğraşıyor. Gerçekten zor bir dönemde büyük çaba sarf ediyor. Sayın Eroğlu‘nu nereden davet etseler gitmeye çalışıyor. Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü Selva Eren de Sayın Eroğlu‘nun performansında, neredeyse haftanın bir kaç günü Deprem bölgesine gidiyorlar. Hem Sayın Eroğlu, hem Sayın Eren bu kriz dönemini yönetmekte büyük çaba sarf ettiler ve bence başarılı oldular.

SAYIN YURTSEVEN’e TEŞEKKÜR EDERİZ

Bu sayımızda Mapfre Sigorta Genel Müdürü Erdinç Yurtseven ile Alp Süer arkadaşımız güzel bir röportaj gerçekleştirdi. Erdinç Bey’e bize vakit ayırdığı için teşekkür ederim. Kendisini SDK İstanbul Ofisi’ndeyken tanışmıştım. O dönemlerde çalıştığım dergide, Erdinç Bey’in bir araştırmasını ek olarak vermiştik. Sektörden büyük ilgi görmüştü. Sektör yöneticileri ve bürokratları pek yazmayı çizmeyi sevmezler. O dönemde Erdinç Bey hem yurtdışını, hem bizim pazarı yakından takip ettiğinden ve de bunu oturup yazdığından dolayı büyük bir değerdi benim için. Keşke bütün yöneticilerimiz ve bürokratlarımız bu tür araştırmaları ile özellikle sektöre yeni giren gençlere ışık tutabilseler.

Şimdi Erdinç Yurtseven, Mapfre Sigorta‘da yıllarca çalıştıktan sonra Genel Müdürlük Koltuğuna oturdu. Başarılı olmasını diliyorum. Ekip de iyi zaten. Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım Türe ile uyum içerisinde olduklarını düşünüyorum. Mapfre Sigorta Genel Müdürü Erdinç Yurtseven‘in röportajını keyifle okuyacağınızı tahmin ediyoruz. Kendisi de Serbest Tarifeye hızla geçişin hedeflendiğine vurgu yaptı röportajında.

Seçim süreci bitti. Artık işimize bakma vakti geldi. Geçen altı ay, sektöre çok şey kaybettirdi. Ama sektör kendini hemen toparlayacağını düşünüyorum. Yaz tatili işi, sektör çalışanları için bu sene çok da mümkün görünmüyor. Umarız ekonomik gelişmeler olumlu olur da sektör hızla düzlüğe çıkabilsin. Güzel bir ay dilerim, sağlıkla…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER