18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

Can KANTAR – Sigortacıların başkanı nasıl biri olmalı?

cankoseSON

TSB Başkanı kim olursa olsun, öncelikle iletişime önem vermeli.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Cuma günü yeni başkanını seçecek. Sigorta şirketleri başkanlarını seçmek için oy vermeye hazırlanıyor. Seçimler ay sonuna doğru yapılacaktı, fakat Sayın Recep Koçak’ın görevi erken bırakması nedeni ile seçim de 11 Nisan’a çekildi. Sigorta sektörü çok önemli bir sektör fakat kamuoyunda henüz yeterli değeri görmüyor. ‘Sigorta şirketleri olmasaydı ne olurdu?’ diye bir sorunun altını dolduracak o kadar argüman var ki, yazsam ‘Hayat dururmuş’ diyebilirsiniz.

Can Kantar’ıın tüm yazıları

“Başkan nasıl biri olmalı? Komiteler de kimler görev almalı?” diye düşündüm. Çünkü sigortacıların önünde birikmiş o kadar çok sorun var ki, kim gelirse gelsin çok çalışması lazım. Başkanın ilk işi öncelikle bir Genel Sekreter atamak olacak. Çünkü 8-9 aydır TSB’nin bir Genel Sekreteri yok. Sigorta endüstrisinin tüm oyuncuları TSB Başkanını bekliyor. İki adayımız var: Allianz Türkiye CEO’su Solmaz Altın ve Groupama Genel Müdürü Ramazan Ülger. Ramazan Ülger adaylığını erken açıkladı, şirket genel müdürlerini tek tek gezip yapacaklarını anlatıp oy istedi. Sayın Ülger TSB’de yıllarca görev almış, hayat sigortacılığından gelmiş olsa da sektör geneline bilgi birikimi ile hakim birisi. Mütevazi kişiliği ile de sektör tarafından sevilen, saygı duyulan bir kişi. Bunların yanı sıra sakin görünmesine rağmen iddialı ve sonuç odaklı yaklaşımları ile ilgili birçok örnek biliyorum.

Sigorta sektöründe başkanlık yarışı başladığında genel beklenti “yeni başkan ilk 10, hatta ilk 5 şirketten birinin genel müdürü olmalı” şeklindeydi. Allianz Türkiye CEO’su Solmaz Altın ile bir toplantıda karşılaştığımda kendisinin neden TSB Başkanlığı’na aday olmadığını sormuştum. Sayın Altın o gün pek sır vermemişti. Sonrasında başkanlığını açıkladığında çok sevindim. Çünkü Solmaz Altın yurt dışında eğitim almış, Türkiye’de uzun yıllardır görev yaparak pazarı tanımış biri. Sektörün lider şirketlerinden birinin tepe yöneticisi. Allianz, Yapı Kredi Sigorta’yı satın alarak sektöre son yılların en büyük yatırımını yapmıştı. Sayın Altın yarışa 6-0 önde başlıyor, çünkü TSB’ye üye şirket ve iştirak olarak 6 şirketleri var. Solmaz Bey de son derece kendisinden emin. Neyin doğru, neyin yanlış olduğu kafasında net. Bu nedenle özellikle röportajlarında lafı dolandırmıyor, doğru bildiğini de direkt söyleyebiliyor. Sayın Altın, “Sadece rakip olmak için değil, kazanmak için seçime giriyoruz” diyerek kendilerine duyduğu güvene vurgu yapıyor.

Başkan kim olursa olsun öncelikle iletişime önem vermeli. Asıl önemlisi sigortacıların itibarını yükseltmeyi ilke edinmeli. Yeni Başkan sık sık medya temsilcileri ile bir araya gelmeli. Bu sayede sektörün itibarını etkileyecek haberlerin doğru bilgilendirme ile önü kesilmiş olacaktır. Hazine ve özellikle siyasilerle yakın ilişkide olunmalı. Sektör endüstrisinin tüm kesimini (acente-broker-eksper vb.) dinlemeli. Sayın Ramazan Ülger de, Sayın Solmaz Altın da kazansa sigorta sektörünün kazanacağından eminim.

Can Kantar’ıın tüm yazıları

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER