25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Can KANTAR – Sigorta, sürücü kurslarına ders oldu

Can Kantar’ın Tüm Yazılarıck_son

Motorlu taşıt sürücüleri kurslarında verilen Trafik ve Çevre Dersi’ne Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı dersi artık müfredata dahil edildi.

009 yılında Kaza Tespit Tutanağı (KTT) uygulaması yürürlüğe girmişti. O dönemde biz sürücüler çok şaşkındık kaza anında ne yapacağımızı bilemez durumdaydık. Araçlarımızda Kaza Tespit Tutanağı da yoktu. Sigorta poliçeleri ile birlikte veriliyor olsa da nasıl doldurulacağı konusunda hiç kimsenin bilgisi yoktu. El yordamı ile doldurulan Kaza Tespit Tutanağı sonrası ise bazı sigortalıların mağduriyetler yaşadığını biliyorum.

Sonrasında oğlum ehliyet almak için başvurduğunda dersleri arasında veya hazırlanması için sağladığı kaynak kitapçıklar içerisinde sigorta ile ilgili bir bilginin olmamasına çok şaşırmıştım. Hemen bir yazı yazıp Sürücü Kurslarında hiç olmazsa birkaç sigortacılık temel bilgisi ve Kaza Tespit Tutanağı’nın nasıl doldurulacağı hakkında bilgi verilemez mi ? demiştim. Çünkü biliyorum ki sigorta sektörü yıllardır İlkokul ve ortaokullarda sigortacılığın bir ünite olarak en azından Hayat Bilgisi derslerinde müfredata konulması konusunda büyük çaba sarf ediyor. Bu süreç devam ederken Sürücü Kurslarında hiç olmazsa sigortacılık konularına yer verilmesinin sağlanması bana daha kolay halledilebilir gibi gelmişti.

2009 yılından beri bekleniyor

Yazım 2011 yılında yayımlandı. Sigorta Eksperleri İcra Komitesi ve Sigorta Bilgi Merkezi’nde görevleri bulunan Sigorta Eksperi Çetinay Karaol beni aramıştı ve “Can Bey yazınızda belirttiğiniz konu ile ilgili olarak biz Temmuz 2009’da Milli Eğitim Bakanlığı’na müracaatta bulunduk. İki yıldır Talim Terbiye Kurulu’nda imzada bekliyormuş” dedi.

Ben ise bir sonraki yazımda ‘Sürücü Kurslarında Sigorta hakkında bilgi verilmesinin kime ne zararı var bu konu Talim Terbiye Kurulu’nda iki yıldır bekliyormuş’ diye ikinci bir yazı yazdım. Yazımın yayımlandığı sabah Talim Terbiye Kurulu Başkanı beni cebimden aradı ve “Can Bey biz de bekleyen böyle bir konu yoktur. Çok önemli bir konu olduğu konusunda sizin yazınızı okuduktan sonra bizde de bir kanı oluştu. Emin olun bize bu konu ile ilgili bir çalışma iletildiğinde ivedilikle sonuçlandıracağız merak etmeyin, sanırız Milli Eğitim Bakanlığı’nda bir dairede takılmış olabilir” demişti.

İşte sana “Hayat Bilgisi”

2011 yılında böyle bir iletişim serisi yaşandıktan sonra geçenlerde SEİK Başkan Yardımcısı dostum Çetinay Karaol beni tekrar aradı ve müjdeyi verdi.

Değişen Karayolları Trafik Kanunu paralelinde, konu Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Trafik ve Çevre Dersi C.TRAFİK KAZALARI VE CEZALAR alt başlığında Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı sürücü kursları müfredatına dahil edilmiş. SEİK’i kutlarım ısrarlı bir şekilde konuyu takip ettiği için. Umarım yakın zamanda da okullarda sigorta ile ilgili bir ünitenin derslere konulduğunu görürüz. Bundan iyi “Hayat Bilgisi” olur mu ?.

DÜNYA

Can Kantar’ın Tüm Yazıları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER